Kamienice pięknieją. Pora na ulicę. Ruszył remont Piłsudskiego

Fragment ulicy Piłsudskiego przechodzi wielką metamorfozę. Podczas gdy powoli dobiegają końca remonty tamtejszych kamienic, ruszyła przebudowa jezdni i chodnika, która dopełni proces zmian na ulicy.

Przebudowa chodnika pilsudskiego

W ramach unijnego projektu miasto Bytom rewitalizuje właśnie 7 kamienic w południowej pierzei ulicy Piłsudskiego pomiędzy ul. Piekarską a Chrobrego. Północna pierzeja już wcześniej została niemal w całości odnowiona przez prywatnych inwestorów i wspólnoty mieszkaniowe, dzięki czemu po zdjęciu rusztowań ten fragment ulicy będzie zachwycał piękna architekturą.

Niestety sama jezdnia i chodniki nie prezentują się najlepiej. Na szczęście Miejski Zarząd Dróg i Mostów zlecił ich przebudowę. Wybrany w przetargu wykonawca, ZRD Orfin, ma 45 dni na wymianę nawierzchni jezdni, ułożenie kostki kamiennej na zjazdach do posesji oraz przebudowę chodnika po stronie numerów nieparzystych, gdzie powstanie ciąg pieszo-rowerowy z kostki betonowej bezfazowej. Ponadto zakres robót obejmie również wymianę i regulację studni rewizyjnych, ściekowych i teletechnicznych. Koszt inwestycji wyniesie niecałe 600 tys. zł.

Prace już ruszyły, lecz na razie skupiają się na przebudowie chodnika. Kierowcy jednak powinni liczyć się z utrudnieniami wynikającymi ze zmiany organizacji w ruchu. Roboty będą wykonywane etapami z podziałem na prawą stronę jezdni (numery nieparzyste), a następnie lewą stronę (numery parzyste) oraz na roboty w jezdni i chodniku. Urzędnicy apelują o zachowanie ostrożności i stosowanie się do aktualnie obowiązującej organizacji ruchu.

- Ulica Piłsudskiego to jedna z najważniejszych dróg w mieście, przy której kończymy duży projekt związany z rewitalizacją siedmiu kamienic, do których już wprowadzają się nowi mieszkańcy. Jednocześnie chcemy przebudować tę ulicę, aby w czasie nawalnych deszczów nie dochodziło do podtopień, które od wielu lat stanowią problem tej ulicy - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

To wstęp do znacznie większej inwestycji

Przebudowa odcinka ul. Piłsudskiego od Chrobrego do Piekarskiej to zaledwie przedsmak znacznie większej inwestycji. W trakcie przygotowania jest dokumentacja techniczna przebudowy ulicy od Matejki do Chrobrego, która ma raz na zawsze rozwiązać problem występowania podtopień w tym rejonie po ulewnych deszczach. W ramach tego przedsięwzięcia zmodernizowana zostanie kanalizacja deszczowa, a pod powierzchnią placu Sobieskiego powstanie ogromny zbiornik retencyjny, który będzie przejmować nadmiar wody podczas gwałtownych opadów. Wykonawca, firma MT-ECO sp. z o.o., ma 36 miesięcy na przygotowanie dokumentacji, uzyskanie niezbędnych pozwoleń i przeprowadzenie prac budowlanych. Wartość inwestycji wyniesie 44,9 mln zł, z czego 30 mln zł zostanie sfinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Wyremontowana kamienica przy ul. Siemianowickiej 29

Może Cię zainteresować:

Bytom remontuje kamienice. Nowi lokatorzy już odbierają klucze

Autor: Daniel Lekszycki

11/10/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon