Kamienice przy Korfantego: przeszły termomodernizację, a teraz pięknieją

Historyczne zabudowania przy ulicy Korfantego weszły w XXI wiek, jednocześnie zachowując zabytkowy charakter. Właśnie dobiega końca kolejny etap ich remontu i modernizacji.

W zeszłym roku rozpoczęła się termomodernizacja i zmiana systemu ogrzewania trzech kamienic przy ul. Korfantego 7, 9 i 11. Inwestycja jest realizowana w ramach większego projektu finansowanego ze środków unijnych przeznaczonych na rewitalizację Bytomia wartego 31 milionów złotych.

Wspomniane budynki wzniesiono ponad 100 lat temu, w latach 1886-1889, i do tej pory panowały w nich podobne warunki. Na półpiętrach znajdowały się współdzielone toalety, wiele mieszkań było wciąż ogrzewanych starymi piecami węglowymi, a spora część lokali w ogóle nie była zamieszkała. Fundusze europejskie pozwoliły wprowadzić je w XXI wiek.

Wszystkie trzy kamienice zostały poddane termomodernizacji obejmującej m.in. wymianę drzwi i okien oraz docieplenie ścian zewnętrznych, stropów nad piwnicami i dachów. Wymieniono również stare źródła ogrzewania na indywidualne piece gazowe. Obecnie dobiegają końca prace związane z renowacją elewacji frontowych z pięknej, czerwonej, górnośląskiej cegły. Z dwóch kamienic już zdjęto rusztowania, a metamorfozę trzeciej będziemy mogli podziwiać już wkrótce.

Stan kamienic przy ul. Korfantego w Bytomiu w 2019 i 2023 r.
Porównanie stanu kamienic przy ul. Korfantego w 2019 i 2023 r.

Warto podkreślić, że miasto Bytom zdecydowało się kompleksowo zmodernizować te budynki, dlatego z własnych środków sfinansowano wymianę instalacji elektrycznych, wodnych i kanalizacyjnych w częściach wspólnych i lokalach, remont klatek schodowych, naprawę stropów oraz wydzielenie łazienek w mieszkaniach i likwidację wspólnych sanitariatów na półpiętrach.

- Łazienki zgodnie z projektem zostały wydzielone tak, aby nowe instalacje: wodna, kanalizacyjna oraz przewody kominowe były zlokalizowane blisko siebie. By zminimalizować liczbę pionów, ochronić instalacje przed mrozem i dewastacją oraz zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni mieszkalnej - powiedział Andrzej Bąk, kierownik Działu Funduszy Bytomskich Mieszkań.

W remontowanych kamienicach znajduje się aż 28 pustostanów. Miasto zamierza zakwaterować w nich lokatorów, którzy muszą opuścić swoje mieszkania z powodu złego stanu technicznego budynków lub będących w trakcie remontów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon