Kolędnicy z Żytomierza w Bytomiu. Wspólne śpiewanie ponad granicami już od 15 lat

Koncerty muzyków z Żytomierza, którzy przyjeżdżają na Górny Śląsk z odwiedzinami, stały się już noworoczną tradycją. Polski i ukraiński repertuar wybrzmiał także w kościele św. Jacka w Bytomiu. Po głosach internautów można wnioskować, że koncert był wspaniały!

Kolędnicy z Żytomierza w Bytomiu

W poniedziałek, 15 stycznia 2024 r. kolędy i pieśni ludowe rozbrzmiały w kościele św. Jacka, gdzie wystąpiła m.in. Wojskowa Orkiestra Żytomierskiego Instytutu Wojskowego im. S. Korolowa.

Z repertuarem polskich i ukraińskich utworów ludowych i patriotycznych wystąpili zwycięzcy eliminacji XVIII Ogólnoukraińskiego Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie - Orkiestra Wojskowa Instytutu Wojskowego im. S. Kololowa pod batutą Pawła Osińskiego, Dmytro Lysenko i Katarzyna Klosowska. Koncert poprowadziła Wiktoria Laskowska, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków.

Wspólne śpiewanie ponad granicami już od 15 lat

Pierwszy koncert z cyklu Kolędnicy z Żytomierza odbył się w 2009 roku. Początkowo do Bytomia przyjeżdżały głównie dzieci z polskich rodzin mieszkających w Żytomierzu, z czasem jednak program koncertów poszerzył się o inne miasta i dorosłych wykonawców.

Celem projektu jest nie tylko zachęcenie do wspólnego śpiewania, ale też integracja rodaków z obu regionów. Projekt „Kolędnicy z Żytomierza” organizowany jest przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Województwo Śląskie.

770 km na 770-lecie Bytomia

Może Cię zainteresować:

W Bytomiu rozpoczęło się sportowe wyzwanie z okazji 770 urodzin miasta

Autor: Aleksandra Szlęzak

15/01/2024

Szkola muzyczna bytom 04

Może Cię zainteresować:

Szkoła Muzyczna w Bytomiu. Jej aula to neogotycki klejnot architektury. I te kolory! Zieleń, złoto, niebieskie i czerwone akcenty. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

13/01/2024

Marek makaron motyka zespol

Może Cię zainteresować:

Styczeń 2024 w Bytomskim Centrum Kultury. Noworoczne koncerty, Marek McCarron Motyka, Zbigniew Rokita, wydarzenia dla dzieci i warsztaty

Autor: Katarzyna Pachelska

10/01/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon