Koniec bytomskiego Domu Książki. Historyczna księgarnia do zamknięcia

Przechodniów zmartwiła opustoszała wystawa na rogu placu Kościuszki i ulicy Dworcowej. To niestety oznaka nadejścia smutnej chwili - zamknięcia najstarszej księgarni w mieście.

Ksiegarnia dworcowa kosciuszki bytom

Książki sprzedawano tu od dekad

Sprzedaż książek w tym miejscu jest prowadzona od kilku dekad. Niektóre źródła podają, że już przed wojną istniała tam prywatna księgarnia. Później została przejęta przez Przedsiębiorstwo Państwowe Dom Książki. Wówczas w jej ofercie głównie znajdowały się pozycje o tematyce technicznej, stąd starsi bytomianie mówią na nią "Techniczna".

Po przemianach ustrojowych księgarnia przy pl. Kościuszki 10 została sprywatyzowana, a w 2002 przeszła w ręce obecnego właściciela - S.C. Anita Góral, Aleksandra Kucharska. Podczas, gdy z mapy Bytomia znikały kolejne księgarnie - m.in. przy Rynku, Jainty, Wrocławskiej - ta wciąż trwała. Jej oferta przez lata ulegała zmianie. Oprócz książek technicznych czytelnicy mogli tam znaleźć także beletrystykę, czy bardzo duży wybór tytułów związanych z Bytomiem i Górnym Śląskiem, a oprócz tego pojawiły się też artykuły piśmiennicze, planszówki i modele. W sumie klienci mogli przebierać tu wśród 17 tysięcy tytułów.

Pełna i często zmieniana wystawa w ostatnich tygodniach opustoszała, a wraz z nimi regały w środku. Przechodnie zaczęli obawiać się najgorszego. To niestety się potwierdziło. Księgarnia na rogu Kościuszki i Dworcowej będzie działać jeszcze tylko do soboty, 23 grudnia. Później lokal zostanie zamknięty.

Dlaczego zamyka się księgarnia na pl. Kościuszki?

Przyczyny tej decyzji nie są znane. Można tylko domniemać, że księgarnia nie wytrzymała konkurencji. Tylko w ostatnich miesiącach w Bytomiu otwarto dwa Empiki, natomiast w sąsiednim centrum handlowym Agora już od dawna funkcjonuje punkt sieci Świat Książki. Swoje stoiska z książkami można znaleźć też w Biedronkach i Lidlach, gdzie ceny są na bardzo atrakcyjnym poziomie - wręcz niedostępnych dla małych, niezależnych księgarń. Ponadto coraz większa rzesza czytelników zaopatruje się w Internecie, zaś stacjonarnie tylko przegląda książki.

Nie wiadomo również co dalej będzie się działo z lokalem przy pl. Kościuszki. Nieruchomość jest prywatna, wobec czego miasto nie ma wpływu na to, jaka działalność będzie tam prowadzona. Miejmy nadzieję, że tradycja tego miejsca jednak przetrwa.

Księgarnie i antykwariaty w Bytomiu

Należy podkreślić, że bytomianie wciąż mają, gdzie kupować książki w centrum miasta. We wspomnianej Agorze działają salony Empiku i Świata Książki, a na pobliskiej ulicy Gliwickiej istnieje sympatyczna księgarnia i antykwariat Perseusz. Ciekawe pozycje można znaleźć również w antykwariacie Vivarium przy ul. Piastów Bytomskich. Z kolei w dzielnicach funkcjonuje m.in. Świat Książki w CH Atrium Plejada, Empik w CH Stary Stadion oraz antykwariat Andzików w ProFort Centrum w Miechowicach.

Empik stroszek

Może Cię zainteresować:

Jeden Empik to za mało. W Bytomiu otworzą drugi

Autor: Daniel Lekszycki

25/10/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon