Łał! Aleksandra Herisz przedstawiła bytomskie kamienice, jak nikt inny!

Aleksandra Herisz stworzyła serię artystycznych tkanin inspirowanych bytomską architekturę. Wystawę jej prac można oglądać w Galerii Rotunda.

Batiki aleksandry herisz

Batik jest techniką malarską, która polega na nakładaniu wosku i kąpieli tkanin w barwniku, dzięki czemu farbowane są wyłącznie niepokryte woskiem. Właśnie w taki sposób powstały trzymetrowe dzieła stworzone przez Aleksandrę Herisz.

Artystka zobrazowała tą metodą zabudowę bytomskiego Śródmieścia. Stworzone przez nią batiki przedstawiają kamienice przy ulicach Dworcowej, Jainty, Krakowskiej, a także przy Rynku. Przy pomocy barwnych plam w wyjątkowym stylu uchwyciła urodę budynków, które mamy przyjemność oglądać na co dzień.

Aleksandra Herisz jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz), gdzie w 1996 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Edukacji Artystycznej. Swoją edukację kontynuowała na wrocławskim ASP otrzymując dyplom z wyróżnieniem w pracowni szkła prof. Kazimierza Pawlaka oraz w pracowni witrażu Ryszarda Więckowskiego w 2005 r.

Zajmuje się głównie tkaniną artystyczną i witrażem. Na jej dorobek składa się ponad 150 wystaw zbiorowych, 15 indywidualnych, 50 plenerów artystycznych, 40 projektów edukacyjno-kulturalnych. Wśród jej niedawnych sukcesów jej udział w wystawie Polskiej Tkaniny Artystycznej w Muzeum Narodowym w Dżakarcie w Indonezji, kolebce batiku. Mieszka i pracuje w Bytomiu, gdzie prowadzi pracownię działań twórczych i Galerię pod Sztrychem w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. Prowadzi kursy i szkolenia z zakresu sztuki i rękodzieła, współpracuje z podwarszawską Akademią Łucznica, uczelniami wyższymi oraz szkołami, m.in. Bytomskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. W tym roku będzie obchodzić 30-lecie pracy zawodowej.

Wystawę batików jej autorstwa można oglądać w Galerii Rotunda w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy placu Sobieskiego jeszcze do końca października.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon