Po ich pierogi ustawiały się kolejki. Teraz Ukrainki otwierają bistro

O kobietach z Ukrainy, które lepiły w Bytomiu domowe wareniki, czyli ukraińskie pierogi rozpisywały się w marcu media z całej Polski. Po ich wyroby ustawiały się kilkudziesięciometrowe kolejki. Teraz Ukrainki otwierają niewielkie bistro w Agorze, a dochód z niego będą przeznaczać na pomoc osobom dotkniętym wojną.

Smaki ukrainy

Przed kilkoma tygodniami informowaliśmy wyjątkowej inicjatywie grupy kobiet z Ukrainy, które uznały, że będą bezczynnie siedzieć i postanowiły zająć się lepieniem wareników, by zarobić na utrzymanie siebie i innych uchodźców przebywających w Bytomiu. W przedsięwzięcie zaangażowało się miasto oraz Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, które udostępniły Ukrainkom szkolną pracownię, natomiast bar Zelter przy ul. Strażackiej umożliwił im prowadzenie sprzedaży w swoim lokalu.

Inicjatywa okazała się dużym sukcesem. Pierogi rozchodziły się na pniu, a do Zeltra ustawiały się długie kolejki chętnych, by spróbować ukraińskich wyrobów. Zainteresowanie jednak było tak duże, że spora część z nich musiała obejść się smakiem, bo towaru nie starczało dla wszystkich.

Już za chwilę wszyscy ci, którzy nie dali rady kupić wareników w Zeltrze będą mogli zrobić to w Agorze. Dyrekcja centrum handlowego zdecydowała się udostępnić zaradnym Ukrainkom punkt gastronomiczny w pobliżu kina na poziomie +2. Już w najbliższy piątek, 29 kwietnia o godzinie 12:00 odbędzie się oficjalne otwarcie Smaków Ukrainy i od tego momentu w godzinach otwarcia galerii będzie można kupić na wynos lub zjeść na miejscu m.in. domowe zupy, wareniki, czy też tort z wątróbki.

- My – Ukrainki mieszkające w Bytomiu, przygotowujemy tradycyjne dania kuchni ukraińskiej z sekretnych przepisów rodzinnych - czytamy na facebookowej stronie nowego bistro. - Jest prosto, smacznie i bardzo atrakcyjnie cenowo. Zjecie u nas tradycyjny barszcz ukraiński i spróbujecie kultowych pielmieni - informują Ukrainki.

Cały dochód ze sprzedaży będzie przeznaczany na pomoc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie. Tak więc kupując tamtejsze wyroby będzie można nie tylko smacznie zjeść, ale też zrobić coś dobrego.

Ukraińskie pierogi w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Ukraińskie pierogi w Bytomiu. Błyskawicznie znikają z półek

Autor: Patryk Osadnik

15/03/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ukraińskie pierogi w Bytomiu

Ukraińskie pierogi w Bytomiu. Błyskawicznie znikają z półek

Zelter bytom 05

Zelter przy Strażackiej obchodzi 9. urodziny

Swojska Chata przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia

Swojska Chata przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia

Parkowanie na browarnianej

Auta stoją na zakazie, a wielki parking jest w połowie pusty

Wygodna Dieta zdjęcie główne

Dobry catering dietetyczny na Śląsku – jaki wybrać?

Bohaterowie w obiektywie – zobacz wyjątkową...

Bytomski4 Agora Bytom Bobrek Fashion Street 1

Bobrek Fashion Street