Mamy jesień, a na nowym boisku Polonii zapanowała... wiosna!

Podczas, gdy cieszymy się piękną, złotą jesienią, na budowie boiska przy ulicy Piłkarskiej zrobiło się zielono. Wykonawca przystąpił bowiem do układania nawierzchni z trawy syntetycznej.

Na początku października informowaliśmy o osiągnięciu ważnego kamienia milowego dla inwestycji spółki Bytomski Sport Polonia Bytom. Zakończono wówczas prace konstrukcyjne na budowie trzykondygnacyjnego budynku klubowego, w którym w przyszłości znajdzie się zaplecze socjalne i administracyjne powstającego boiska. Obiekt pomieści m.in. szatnie dla młodych zawodników akademii piłkarskiej oraz drużyny seniorów, siłownię, salę konferencyjną, minimuzeum Polonii Bytom, pomieszczenia nowej sekcji e-sportowej, a nawet kawiarenkę dla rodziców z tarasem, z którego będą mogli obserwować treningi i mecze swoich dzieci.

Powstający budynek klubowy przy nowym boisku Polonii Bytom

Może Cię zainteresować:

Nowy budynek Polonii już bardziej nie urośnie. Osiągnięto stan surowy otwarty

Autor: Daniel Lekszycki

10/10/2022

Już po miesiącu mamy kolejne ważne wydarzenie na placu budowy. Firma Tamex Obiekty Sportowe, wykonawca prac, przystąpiła do układania sztucznej murawy. Zgodnie z dokumentacją przetargową, łączna powierzchnia nawierzchni syntetycznej ma wynieść 9200 metrów kwadratowych. Pole gry będzie mieć wymiary 105 x 68 m, lecz sztuczna trawa będzie sięgała przynajmniej pięciu metrów za liniami bocznymi oraz sześciu metrów za liniami bramkowymi. Nawierzchnia ma spełniać normy jakościowe FIFA i warunki określone przez PZPN.

Murawa to taka wisienka na torcie, bo żeby można było ją położyć, budowlańcy musieli się sporo napracować. W celu wyrównania terenu pod przyszłe boisko konieczne było przemieszczenie mas ziemnych o objętości ok. 18 tysięcy metrów sześciennych. Następnie wykonano podbudowę boiska, na potrzeby której zużyto ok. 4000 ton kruszywa, czyli ok. 200 wywrotek. Co ciekawe, pod powierzchnią pola gry zabudowano potężny zbiornik, który pozwoli na recyrkulację wody deszczowej i wykorzystywanie jej np. do zraszania boiska. To z kolei umożliwi system nawadniania murawy, na który złoży się kilkanaście automatycznych zraszaczy.

Powstaną też trybuny z możliwością dalszej rozbudowy

Przy dłuższych bokach boiska przewidziano budowę trybun modułowych o konstrukcji stalowej. Podobne rozwiązanie zastosowano np. na stadionie ekstraklasowego Rakowa Częstochowa. Mecze przy ulicy Piłkarskiej będzie mogło oglądać ponad 2,2 tys. widzów, co pozwoli spełnić wymogi dla rozgrywek na poziomie II ligi według systemu licencyjnego PZPN. Projekt przewiduje jednak możliwość szybkiej rozbudowy widowni poprzez postawienie dodatkowych trubun za bramkami, dzięki czemu obiekt będzie odpowiadał już standardom I ligi.

Z kolei w narożnikach boiska już od dłuższego czasu możemy oglądać 4 maszty oświetleniowe. Słupy rzucają się w oczy już z daleka, bowiem każdy z nich ma wysokość 36 metrów, co odpowiada 10-piętrowemu budynkowi. Zamontowano na nich oprawy oświetleniowe o łącznej mocy maksymalnej ok. 150 kW. Maszty wyposażono zarówno w mocne metahalogeny, ale też energooszczędne LED-owe źródła światła.

Rodzice na budowie

Półtorej tygodnia temu plac budowy odwiedzili przedstawiciele Rady Rodziców Akademii Piłkarskiej Polonii Bytom, którzy mogli na własne oczy zobaczyć postępy prac. To właśnie z myślą o młodych zawodnikach klubu - a jest ich niemal 400 - realizowana jest ta inwestycja. Po jej ukończeniu młodzież wreszcie będzie mieć do dyspozycji odpowiednie warunki do trenowania. Powstający obiekt wraz z położonym po sąsiedzku boiskiem utworzy nowoczesny kompleks sportowy z komfortowym zapleczem, gdzie oprócz szatni i sanitariatów znajdą się np. pomieszczenia masażu, siłownia i gabinet odnowy biologicznej. To poziom, który w innych klubach jest czymś zupełnie normalnym, a w Polonii można było tylko o nim marzyć, ale już wkrótce i dla niej stanie się standardem.

Budowa nowego boiska i budynku klubowego ma zakończyć się już na wiosnę przyszłego roku. Sądząc po tempie prac ten termin wydaje się być całkowicie realny.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon