Mieszkańcy Górnik i Stolarzowic czekali na chodnik. Wreszcie się doczekają

Miasto zamierza wybudować chodniki wzdłuż dwóch głównych dróg w Górnikach i Stolarzowicach. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na opracowanie projektu budowlanego.

Hubert Klimek / UM Bytom
Pobocze przy DK78 w Bytomiu

Mieszkańcy od dawna upominają się o bezpieczny trakt pieszy przy ul. Żołnierskiej i ul. Gombrowicza. Z roku na rok ruch samochodów coraz bardziej rośnie, a wraz z tym zwiększa się zagrożenie dla pieszych przebywających w rejonie dróg. Obecnie dojście poboczem do pobliskich sklepów nie należy do przyjemnych.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów już przed rokiem zapowiadał rychłą budowę chodników. Niestety pomimo dwukrotnego ogłaszania przetargów na realizację zadania w systemie projektuj-buduj nie udało się wyłonić wykonawców. Do pierwszego postępowania nie zgłosiła się żadna firma, natomiast do następnego złożono tylko jedną ofertę, ale znacząco przekraczającą kosztorys inwestycji.

- W 2023 roku mimo kilku ogłoszonych przetargów nie udało się nam wyłonić wykonawcy, który zrealizowałby w formule projektuj-buduj budowę nowych chodników przy ulicach Żołnierskiej i Gombrowicza. Dzięki podzieleniu zadania na etap projektowy i budowlany, MZDiM wyłonił wykonawcę I etapu tej inwestycji - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. - Po wykonaniu projektu budowlanego, w drugim etapie inwestycji wykonamy budowę chodników przy ulicach Żołnierskiej i Gombrowicza o łącznej długości prawie 1,4 km - dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Zadaniem wybranego w przetargu projektanta będzie wykonanie dokumentacji budowy chodników przy ul. Żołnierskiej w Górnikach i Gombrowicza w Stolarzowicach uwzględniającej przejścia dla pieszych, zjazdy na posesje, odwodnienie rowów przydrożnych oraz nowe zieleńce.

Zgodnie z założeniami przy ul. Żołnierskiej ma powstać chodnik o długości ponad 1 km, który zostanie podzielony na trzy etapy. Na pierwszym odcinku od ul. Przyjemnej do ul. Gajowej /prawa strona/ powstanie m.in. nowy chodnik, przebudowane zostaną zjazdy do posesji, a także wykonane zostanie nowe, oświetlone przejście dla pieszych przez ul. Żołnierską w rejonie skrzyżowania z ul. Gajową. Z kolei na dwóch kolejnych odcinkach: od ul. Gajowej do ul. Żołnierskiej 53 oraz od ul. Kościuszki do ul. Żołnierskiej 103 powstanie nowy chodnik, wymienione zostaną krawężniki, a zjazdy do posesji przebudowane.

Natomiast przy ul. Gombrowicza między skrzyżowaniem z ul. Żołnierską a placem Jana planowana jest budowa nowego chodnika o długości 320 metrów. Inwestycja obejmie wymianę krawężników, przebudowanie zjazdów i wykonanie nowych zieleńców, a także powstanie nowego przejścia dla pieszych.

Projekty chodników mają powstać w ciągu 18 miesięcy. W tym czasie wykonawca będzie musiał również uzyskać stosowne decyzje i pozwolenia administracyjne. Dzięki temu w kolejnym etapie będzie można szybko rozpocząć budowę.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon