Młodzi społecznicy zmieniają Knajfeld

Przybliżenie historii dzielnicy, większa współpraca mieszkańców i rewitalizacja podwórek to główne zadania projektu pod nazwą „Projektuj Knajfeld”. Projekt jest organizowany przez stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych (FIL). Częścią projektu był historyczny spacer, który odbył się 13 października.

Bytomski4 Spacer

To pierwszy projekt stowarzyszenia realizowany w Bytomiu. FIL rozwija lokalną aktywność w kilku miastach Górnego Śląska.

- Chcemy pobudzić ludzi do działania i odbudować poczucie tożsamości z miejscem zamieszkania – mówi Paweł Paściak, koordynator projektu. Społecznicy chcieliby, żeby mieszkańcy lepiej się poznali. - Wtedy o wiele łatwiej będzie wspólnie działać. Zaczniemy od tego, że powstanie portal, który mógłby ułatwić komunikację między mieszkańcami. Można byłoby w ten sposób pomóc np. osobom starszym, rzadko wychodzącym z domu, a potrzebującym pomocy w codziennych czynnościach – dodaje Paweł.

Pierwsze wzmianki o dzielnicy, uznawanej w okresie międzywojennym za najpiękniejszą w Bytomiu pojawiły się już w XVII wieku. Określono ją jako Małe Pole – z niemieckiego Klein Feld. Tak tez przed rokiem 1945 nazywano tę część Śródmieścia. Była to jednak nazwa nieoficjalna. - Dziś większość mieszkańców używa nazwy Knajfeld. Zanim nadaliśmy naszej akcji nazwę „Projektuj Knajfeld” przeprowadziliśmy wywiad środowiskowy i jednak większość skłaniała się ku tej wersji – mówi Anna Paściak, jedna z organizatorek projektu.

Od czerwca w ramach „historii mówionej” prowadzone są wywiady z mieszkańcami. Młodzi ludzie rozmawiają ze starszymi, którzy pamiętają przeszłość dzielnicy. Rozmówcy sięgają pamięcią do pierwszych lat powojennych. W ich wspomnieniach przewijają się m. in. lampy gazowe z lat 50-tych i 60-tych, ogródki działkowe przy ul. Kasprowicza i bunkier nieopodal Zespołu Szkół. Wywiadu udzielił także legendarny piłkarz Polonii Bytom – Kazimierz Trampisz.

Historię Knajfeldu podczas historycznego spaceru przybliżyli Jacek Maniecki i Marek Wojcik z Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury. Uczestnicy wyruszyli z parczku przy ul. Kolejowej. W tym miejscu znajdował się cmentarz ewangelicki, który powstał w 1851 roku, a około 40 lat temu został zamknięty. Na trasie spaceru znalazły się wille przy ulicy Wrocławskiej, w tym najstarszy zachowany do dziś budynek w dzielnicy – zbudowana w 1876 roku willa Adolfa Rittera przy Wrocławskiej 8.

Około 70 osób uczestniczących w spacerze mogło zobaczyć też inne ważne budynki Knajfeldu, np. Urząd Stanu Cywilnego i kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, który na początku był siedzibą klubu sportowego „Vorwarts” (Naprzód), by po kilku latach stać się katolicką świątynią.

W latach 20-tych i 30-tych Kleinfeld zamieszkiwali bogaci przedsiębiorcy. Mieściły się tam więc zakłady przemysłowe, takie jak największy w przedwojennych Niemczech tartak, czy istniejące do dziś słynne zakłady odzieżowe.

W żadnej innej części Bytomia nie zachowało się tyle przedwojennych witraży, ile właśnie na Knajfeldzie. Zdobią one okna wielu willi przy ul. Chrzanowskiego, Olejniczaka i Wrocławskiej. W jednej z tych will mieści się Przedszkole nr 8 z oddziałami integracyjnymi. Spacerujący mogli podziwiać płaskorzeźby przy ul. Wyczółkowskiego i Wallisa autorstwa Waltera Tackermanna.

W grudniu planowane jest wydanie przewodnika po Knajfeldzie, a także umieszczenie tablic pamiątkowych w ważnych dla dzielnicy miejscach, takich jak wspomniany cmentarz ewangelicki i zburzony kilka lat temu browar przy ul. Wrocławskiej 10.

Organizatorzy zapraszają na otwarty dla wszystkich chętnych konkurs fotograficzny, pod tytułem „Knajfeld – Kleinfeld – Moim spojrzeniem”. Zdjęcia można przesyłać w trzech kategoriach: a) ludzie, b)przestrzeń, c) historia (maksymalnie po 2 z każdej kategorii) do 18 listopada na adres:bytomknajfeld@gmail.com Najciekawsze fotografie zostaną nagrodzone, pokazane na wernisażu pokonkursowym oraz znajdą się w przewodniku po Knajfeldzie.

Charakterystyczny dla projektu jest tzw. „aspekt przestrzenny”. We wrześniu mieszkańcy dzielili się pomysłami na zmiany i poprawę stanu podwórek. Mówili o zieleni, miejscach parkingowych i „instalacjach zabawowych”. W ramach projektu dwa podwórka zostaną odnowione. Wezmą w tym udział mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe i Zieleń Miejska. Pomoże im architekt krajobrazu, który pomysły mieszkańców przeleje na papier techniczny i dostosuje je do przepisów prawa budowlanego.

Częścią projektu jest również „zielona partyzantka” - sadzenie roślin na małych skwerkach, np. przy poczcie, na ul. Zygmunta Starego. Organizatorzy gorąco zapraszają chętnych, którzy chcieliby się przyłączyć do akcji.

Tworzenie murali ma dodać dzielnicy kolorów i zakryć to, co brudne i zniszczone. W czerwcu odbyły się na ten temat warsztaty dla dzieci i młodzieży. Aktualnie trwają prace nad muralem na murze przedszkola przy ul. Wrocławskiej.

Więcej informacji o całym projekcie na profilu:

https://www.facebook.com/ProjektujKnajfeld. Projekt jest realizowany ze środków z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon