Niedzielne popołudnie z Operą

9 czerwca (w niedzielę) o godz. 18.00 Opera Śląska zaprasza na spektakl opery Giuseppe Verdiego - RIGOLETTO.

Bytomski2 rigoletto

W roku 2013 na całym świecie obchodzony jest Rok Verdiego, w związku z przypadającą 200.rocznicą urodzin jednego z najbardziej lubianych przez melomanów włoskiego kompozytora. W spektaklu pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego wystąpią – w głównych partiach – Andrzej Szkurhan – Rigoletto, Ewelina Szybilska - Gilda, Maciej Komandera – Książę, Aleksander Teliga - Sparafucille.

Opera Giuseppe Verdiego „Rigoletto” powstała na zamówienie dyrekcji Teatro la Fenice w Wenecji. Libretto na podstawie dramatu Victora Hugo „Król się bawi”, opracował Francesco Maria Piave. Prapremiera odbyła się w Wenecji 11 marca 1851 r. „Rigoletto” jest jednym ze spektakli Verdiego, który ugruntował sławę kompozytora poza granicami Włoch. W Operze Śląskiej spektakl miał swą premierę w roku 1991 w reżyserii Henryka Konwińskiego, opracowaniu muzycznym Tadeusza Serafina i ze scenografią Jana Bernasia.

„Rigoletto” porusza charakterystycznie zarysowanymi postaciami głównych bohaterów: Księcia – uwodzącego co dzień inną kobietę libertyna – i jego błazna – zgorzkniałego, cynicznego, który równocześnie jest kochającym ojcem. Galerie typów dopełniają: płatny morderca Sparafucille, jego siostra Magdalena i snujący intrygę dworzanie. Wszyscy są antybohaterami, tworzącymi niezwykle odrażający świat. Kontrastuje z nimi córka Rigoletta – niewinna i słodka Gilda. Paradoksalnie ją jedną, tę – która potrafi kochać bezinteresownie poświęcając się miłości – dotyka fatum. Książęcy błazen Rigoletto usiłuje zemścić się na chlebodawcy za uwiedzenie córki. Wynajmuje płatnego mordercę. Rzucone przez hrabiego Monterone a ciążące nad wesołkiem przekleństwo, prowadzi do tragedii – w finale ginie niewinna dziewczyna, a uwodziciel uchodzi…

Każda scena spektaklu jest niezwykłej urody, poczynając od wspaniałego balu na dworze księcia Mantui. Popularne arie: Rigoletta – „La ra, la ra”; „Cortgiani”, Gildy - „Caro nome” i Księcia, którego sławna, ironiczna pieśń „La donna e mobile” („Kobieta zmienną jest”) oraz ”Questa o quella” i mistrzowski kwartet ”Bella figlia dell`amore”, zyskały niezwykłe powodzenie i sprawiają, że „Rigoletto” należy do najsłynniejszych spektakli operowych świata.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon