Zielony skwer zamiast placu czerwonego na Rynku. Nostalgiczny Bytom w amatorskim filmie z 1997 roku

Lata 90., a wydaje się jakby minęła cała epoka: po Rynku jeżdżą samochody. Nie ma jeszcze "placu czerwonego", jest plac zielony - z drzewami, krzewami, ławkami i starą fontanną. Nostalgia? Tak, choć trudno tęsknić: Bytom (jak większość śląskich miast) odczuwał wtedy wszystkie skutki brutalnej restrukturyzacji przemysłu. Obrazki z miasta, którego już nie ma można zobaczyć w bardzo ciekawym filmie odnalezionym w internecie.

Fotopolska
Rynek Bytom

Ćwierć wieku temu jeszcze nikt nie słyszał o Google Street View, ale były samochody i kamery VHS. Wystarczyło tylko przejechać się po mieście i kręcić to, co widać po drodze. Tak w Bytomiu zrobiła dwójka mężczyzn, a to co nagrali można teraz oglądać w serwisie YouTube. To prawdziwe świadectwo epoki.

Nostalgiczna podróż przez Bytom zaczyna się na ul. Witczaka. W radiu słychać „Home” Depeche Mode, z albumu „Ultra” wydanego w 1997 r., a w tle widać m.in. wieże kościoła św. Jacka. Później filmowcy amatorzy jadą w kierunku ul. Piłsudskiego. Na gmachu biblioteki przy pl. Sobieskiego widać jeszcze niebieską elewację (wiemy, co zastąpiło ją później - nieszczęsna imitacja cegły), z kolei na jej tarasie ogródek piwny z białymi plastikowymi krzesłami. Są też parasole z reklamami – m.in. piwa... bezalkoholowego. Z mrugnięciem oka. Taki był wtedy obyczaj...

Z Piłsudskiego samochód skręca w Podgórną, a wzdłuż niej także bary i ogródki piwne. Później widać Rynek sprzed ćwierć wieku – można było go wtedy po prostu okrążyć. Ten, a właściwie - tamten Rynek to… prawdziwy park, a nie „plac czerwony”. W oczy rzuca się mnóstwo zieleni: drzew i krzewów, do tego ławeczek i stara fontanna, po przeciwnej stronie niż dziś.

Ze Śródmieścia film przenosi nas w inne dzielnice Bytomia, a po drodze jest spore rozlewisko na u. Strzelców Bytomskich. Dalej widać m.in. Karb, Bobrek, Rozbark czy Szombierki. Załapały się też sąsiednie Piekary Śląskie z ul. Bytomską i gmachem Miejskiego Domu Kultury. Na jego ścianie jest już logotyp Radia Piekary, które powstało rok wcześniej.

Te miejsca w Bytomiu wyglądają teraz inaczej

Na zdjęciach sprzed ćwierć wieku widać m.in. chyba pierwszą w Bytomiu budkę z fastfoodem, która stała na pl. Sikorskiego (pamiętacie?). W kadrze pojawia się także pl. Kościuszki - naturalnie, jeszcze bez Agory. Z kolei nad pl. Wolskiego i ul. Kolejową wisi wciąż metalowa kładka, która prowadziła z ul. Dworcowej do dworca kolejowego i autobusowego. Widzowie znający Bytom bez trudu dojrzą też, przy wjeździe na Pogodę, boczną ścianę słynnej kamienicy przy Chorzowskiej 2. Zaś na Bobrku są jeszcze zabudowania nieistniejącej już huty.

Na ulicach sporo samochodów z poprzedniej epoki – m.in. małe i duże Fiaty, Żuki, Polonezy czy Wartburgi. Z kolei wzdłuż ulic reklamy z nowych czasów: Coca-Cola, Pepsi, Marlboro czy ogromny bilboard Mc Donald’s na ul. Dworcowej, który głosi, ze to „restauracja inna niż wszystkie”. Na filmie widać także reklamę płyty „Pop” zespołu U2, która wyszła w 1997 r. Jest nawet baner Radia Rodło Bytom, które nadawało na częstotliwości 95,1 FM. Pamiętacie jeszcze?

Filmowe świadectwo epoki

Świadectwem epoki jest także radio, które gra w tle. Poza wspomnianym już „Home” Depeche Mode słychać tam m.in. piosenkę „I'll Be Missing You”, którą śpiewa Puff Daddy czy „You're My Heart” Maharadshy. Z kolei w radiowym konkursie pada pytanie o tytuł najnowszej płyty „jednego z polskich raperów”, czyli „rapera Kazika”. Chodziło o płytę „12 groszy” wydaną w 1997 roku.

Rok 1997 to nie był łatwy czas dla Górnego Śląska i Bytomia. Przemysł ciężki przechodził trudną i brutalną restrukturyzację, a ludzi tracili pracę. Trochę czuć ten klimat na filmie. Jest ponuro, ale widać też sporo zieleni. Na bytomskich ulicach widać też sporo ludzi. Jedni się gdzieś spieszą, inni odpoczywają lub prowadzą tam życie towarzyskie – np. na ul. Baczyńskiego w Szombierkach widać młodzież, która gra w badmintona.

Bytom w kolorze

Może Cię zainteresować:

Takiego Bytomia już nie ma. Grafik pokolorował stare zdjęcia zaginionego miasta i efekt jest fascynujący

Autor: Tomasz Borówka

22/06/2023

Plac Słowiański w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Trudno sobie to wyobrazić, ale ten ostatni plac na północy Bytomia miał być okrągły. Jego patronem był cesarz

Autor: Redakcja Bytomski

24/12/2023

Polsko niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Może Cię zainteresować:

Gdy przejażdżka tramwajem oznaczała dwie kontrole graniczne. Gdzie w Bytomiu była Polska, a gdzie Niemcy?

Autor: Redakcja Bytomski

29/05/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon