Nowa wystawa w Muzeum Górnośląskim tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Spreparowane okazy zwierząt

Foka brodata patrzy na nas czarnymi oczami, puchacz łypie okiem spod krzaczastych brwi. Struś czerwonoskóry pokazuje, jaki jest duży. Ale wszystkie te zwierzęta to spreparowane okazy. Na nowej wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu prezentowane są okazy z bogatego zbioru Działu Przyrody.

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu nosi nazwę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 już jest czynna, i będzie ją można oglądać aż do 31 grudnia 2022.

Spreparowane okazy zwierząt

Na wystawie można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Jak wygląda warsztat pracy przyrodnika

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

Godziny otwarcia Muzeum Górnośląskiego: wt.-pt. 10.00-15.30, śr. i czw. 12.00-17.30, sob. 12.00-16.00, niedz. 12.00-17.00, pon. nieczynne. Bilety na wystawę czasową: 6 zł normalny, 3 zł ulgowy.

Elektrownia Battersea w Londynie

Może Cię zainteresować:

Uczmy się od najlepszych! Tak powinna wyglądać EC Szombierki. Nowa dzielnica miasta i punkt widokowy na jednym z kominów

Autor: Patryk Osadnik

01/04/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon