Nowy mural na Rozbarku. Artyści ozdobili mur kopalni

Zabytkowy mur oporowy dawnej Kopalni Rozbark został wyremontowany, a teraz zyskuje zupełnie nowe oblicze. Na odnowionych ścianach powstaje długi na ok. 150 metrów mural.

Na terenie KWK Rozbark powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom. Z części obiektów można już korzystać, w tym siłowni zlokalizowanej w budynku dawnej maszynowni oraz stref zewnętrznych obejmujących rolkowisko, tartanową bieżnię, tor ninja warrior i zewnętrzną ściankę wspinaczkową. Na finiszu są już prace w byłej kotłowni, gdzie znajdzie się jedno z największych centrów wspinaczkowych w Europie, natomiast w dawnej stacji transformatorowej działa już obiekt noclegowy wraz z salą bankietową i częścią konferencyjną.

Obszar kopalni będzie się jeszcze zmieniać, bo klub Skarpa Bytom, który jest gospodarzem rozbarskiego centrum sportowego ma jeszcze spore plany inwestycyjne. Jedną z kolejnych nowości w tym miejscu jest długi na ok. 150 metrów mural. Artyści z inicjatywy Szczypta Koloru przygotowują go od kilku dni na murze oporowym kopalni oraz nowym ogrodzeniu powstałym w ramach tamtejszej inwestycji. Prace są prowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, gdyż kopalniany mur jest wpisany do rejestru. Mural będzie przedstawiać historyczną panoramę zakładu z nieistniejącymi już wieżami szybowymi, sylwetki sportowców uprawiających poszczególne dyscypliny sportowe (wspinaczka, street workout, biegi przeszkodowe, jazda na rolkach, parkour), a także loga klubu Skarpa Bytom, Teatru Rozbark i herb miasta Bytom.

Chodnik i schody do remontu

To nie koniec zmian na "przedmurzu" kopalni Rozbark. W tym roku miasto Bytom pozyskało środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przebudowę ciągu pieszego biegnącego wzdłuż dawnego zakładu. Ma on zyskać nową nawierzchnię i zostać przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, dla których znajdujące się tam trzy biegi schodów stanowią poważną przeszkodę. Niestety w pierwszym przetargu nie udało się wyłonić wykonawcy, a następny nie został jeszcze ogłoszony, dlatego na realizację tej inwestycji musimy jeszcze poczekać.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon