Nowy mural na Rozbarku. Artyści ozdobili mur kopalni

Zabytkowy mur oporowy dawnej Kopalni Rozbark został wyremontowany, a teraz zyskuje zupełnie nowe oblicze. Na odnowionych ścianach powstaje długi na ok. 150 metrów mural.

Na terenie KWK Rozbark powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom. Z części obiektów można już korzystać, w tym siłowni zlokalizowanej w budynku dawnej maszynowni oraz stref zewnętrznych obejmujących rolkowisko, tartanową bieżnię, tor ninja warrior i zewnętrzną ściankę wspinaczkową. Na finiszu są już prace w byłej kotłowni, gdzie znajdzie się jedno z największych centrów wspinaczkowych w Europie, natomiast w dawnej stacji transformatorowej działa już obiekt noclegowy wraz z salą bankietową i częścią konferencyjną.

Obszar kopalni będzie się jeszcze zmieniać, bo klub Skarpa Bytom, który jest gospodarzem rozbarskiego centrum sportowego ma jeszcze spore plany inwestycyjne. Jedną z kolejnych nowości w tym miejscu jest długi na ok. 150 metrów mural. Artyści z inicjatywy Szczypta Koloru przygotowują go od kilku dni na murze oporowym kopalni oraz nowym ogrodzeniu powstałym w ramach tamtejszej inwestycji. Prace są prowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, gdyż kopalniany mur jest wpisany do rejestru. Mural będzie przedstawiać historyczną panoramę zakładu z nieistniejącymi już wieżami szybowymi, sylwetki sportowców uprawiających poszczególne dyscypliny sportowe (wspinaczka, street workout, biegi przeszkodowe, jazda na rolkach, parkour), a także loga klubu Skarpa Bytom, Teatru Rozbark i herb miasta Bytom.

Chodnik i schody do remontu

To nie koniec zmian na "przedmurzu" kopalni Rozbark. W tym roku miasto Bytom pozyskało środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przebudowę ciągu pieszego biegnącego wzdłuż dawnego zakładu. Ma on zyskać nową nawierzchnię i zostać przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, dla których znajdujące się tam trzy biegi schodów stanowią poważną przeszkodę. Niestety w pierwszym przetargu nie udało się wyłonić wykonawcy, a następny nie został jeszcze ogłoszony, dlatego na realizację tej inwestycji musimy jeszcze poczekać.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Skarpa rozbark01

Rolki i wspinaczka na Rozbarku

Skarpa rozbark

Wspinaczka po budynku kopalni. W poniedziałek...

Skrzyżowanie ul. Kilara i ul. Dojazd

Ulica Kilara doczeka się przebudowy?

Budynek sali gimnastycznej GKS Rozbark

Sala gimnastyczna GKS Rozbark doczeka się nowego dachu

Ze skarpy Bytom na Igrzyska Olimpijskie

Ze Skarpy Bytom na Igrzyska Olimpijskie

Rolkowisko bytom

Lubicie rolki i zabawę? Tę datę zapiszcie w kalendarzu!

Skarpa Bytom

Letnie półkolonie w Skarpie Bytom