Numery ksiąg wieczystych - gdzie ich szukać?

Zakup, wynajem czy dziedziczenie nieruchomości - to trzy najczęstsze sytuacje, gdy konieczne jest zapoznanie się z treścią księgi wieczystej. Czym właściwie jest księga wieczysta i jak do niej dotrzeć? Tłumaczymy!

Numery ksiąg wieczystych - gdzie ich szukać?

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta (KW) to jeden z podstawowych i jednocześnie najważniejszych dokumentów dotyczących nieruchomości. Z uwagi na interes publiczny księgi wieczyste są jawne – każda zainteresowana osoba może zapoznać się z ich treścią. Jeszcze do niedawna było to możliwe jedynie w wydziale ksiąg wieczystych tego sądu rejonowego, w obrębie którego jest położona nieruchomość. Dziś do treści wybranej księgi wieczystej można też dotrzeć przez internet.

Zapoznanie się z treścią księgi wieczystej ułatwia jej budowa. Każda księga wieczysta jest zbudowana w oparciu o ustalony schemat i składa się z czterech działów. W poszczególnych działach można znaleźć m.in. następujące informacje:

  • położenie nieruchomości – adres wraz z informacją o powierzchni i właścicielach nieruchomości – wymienieni są aktualni właściciele,
  • roszczenia obciążające nieruchomość – to choćby służebności gruntowe,
  • hipoteki – ten dział jest szczególnie istotny dla osób nabywających nieruchomość.

Jak jest zbudowany numer księgi wieczystej?

Mimo że księgi wieczyste są jawne, to zapoznanie się z księgą wieczystą prowadzoną dla określonej nieruchomości jest możliwe dopiero po podaniu jej indywidualnego numeru – dla każdej księgi będzie on inny. Więcej informacji o tym, kto nadaje numery księgom wieczystym, można znaleźć na tej stronie internetowej: https://ksiegawieczysta.net/jak-numerowane-sa-ksiegi-wieczyste/.

Jak upewnić się, że posiadany numer księgi wieczystej jest prawidłowy? Numer – podobnie jak wewnętrzna struktura księgi – jest tworzony według schematu. W każdym numerze księgi wieczystej można wyróżnić trzy części: pierwsza część numeru KW składa się z 4 znaków (kod sądu rejonowego prowadzącego księgę), druga część to kolejne 8 znaków (numer księgi nadawany zgodnie z repertorium ksiąg wieczystych wydziału sądu rejonowego), a trzecia część to 1 znak (cyfra kontrolna).

Przykładowy numer księgi wieczystej wygląda następująco: GW1S/00000008/1.

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Ustalenie numeru księgi wieczystej jest możliwe na kilka sposobów. W przypadku chęci nabycia nieruchomości o numer KW warto zapytać właściciela. Takiego pytania powinien się on spodziewać – to naturalne, że potencjalny nabywca będzie chciał się upewnić, że mieszkanie, dom czy działka nie są np. zadłużone.

Jak sprawdzić numer księgi wieczystej, gdy właściciel nie jest znany? W znalezieniu numeru księgi wieczystej pomóc mogą też komercyjne serwisy internetowe. W ich przypadku wystarczy podać numer działki lub adres nieruchomości. Numer KW otrzymamy po uregulowaniu opłaty wyznaczonej przez dany serwis.

Jeszcze innym sposobem ustalenia numeru księgi wieczystej jest zwrócenie się do urzędników. Jest to jednak mało wygodna metoda – wiąże się z koniecznością wizyty w tym urzędzie, który jest właściwy ze względu na położenie nieruchomości. To nie wszystko, bo pozostaje też kwestia wykazania interesu prawnego, a chęć zakupu mieszkania czy działki to często za mało.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon