Odblaskowe ludziki przy przejściu dla pieszych ostrzegają kierowców na ul. Wojciechowskiego. To na razie test

Ciekawostka na jednym z przejść dla pieszych w Bytomiu. Na ulicy Wojciechowskiego w Bytomiu stanęły „odblaskowe ludziki”. Są dodatkowym ostrzeżeniem dla kierowców, informującym o możliwości przechodzenia przez jezdnię ludzi. A piesi mają już od ponad roku bezwzględne pierwszeństwo na pasach przed wszystkimi pojazdami mechanicznymi oprócz tramwajów.

Przy przejściu dla pieszych na ulicy Wojciechowskiego w Bytomiu, w dzielnicy Stroszek, w pobliżu szkoły, stanęły „odblaskowe ludziki”. To innowacyjne oznakowanie ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Na razie do końca sierpnia pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu wspólnie z policjantami z bytomskiej drogówki testują urządzenie.

Wypadki na przejściach dla pieszych

W czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 roku na terenie Bytomia doszło do 6 wypadków z udziałem pieszych, którzy zostali ranni. W 4 przypadkach za zdarzenie winę ponosił kierowca i aż w 4 przypadkach do potrącenia doszło na przejściu dla pieszych. Analizując ten sam okres w 2021 roku, odnotowano spadek wypadków z udziałem pieszych, prawie o połowę.

Jednak bytomscy policjanci nie ustają w poszukiwaniu rozwiązań, które liczbę rannych pieszych zmniejszyć do zera. Stąd wspólna inicjatywa bytomskich policjantów Wydziału Ruchu Drogowego i Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

Ludziki lepiej ostrzegają kierowców niż zwykłe oznakowanie

"Odblaskowe ludziki” to innowacyjne oznakowanie, które ma poprawić bezpieczeństwo w rejonie przejścia dla pieszych. Odblaskowa sylwetka przypominająca postać widoczna jest z odległości kilkuset metrów, przyciąga wzrok kierowcy i jest dodatkowym elementem, który ma wzbudzić jego czujność i sprawić, że kierowcy odruchowo będą ściągali nogę z gazu przed przejściem dla pieszych.

Sylwetka sprawdza się nie tylko w dzień, a także w nocy, dzięki skutecznemu systemowi odblaskowemu. „Ludzik” jest widoczny w nocy z odległości 150 metrów, nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

W Bytomiu odblaskowe sylwetki będą testowane bezpłatnie do końca sierpnia. W tym czasie mundurowi wspólnie z pracownikami Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów sprawdzą, w jaki sposób innowacyjne oznakowanie wpływa na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Jeśli testy wypadną pozytywnie, jest szansa, że „odblaskowe ludziki” pojawią się na przejściach dla pieszych w różnych miejscach naszego miasta na stałe.

Kontrola pojazdow na mop

Może Cię zainteresować:

Grzechy główne kierowców na autostradzie: nadmierna prędkość i jazda na zderzaku

Autor: Redakcja Bytomski

22/08/2022

Policjanci wyróżnieni Bytom 2

Może Cię zainteresować:

9 policjantów z garnizonu w Bytomiu wyróżnionych za wzorowe wypełnianie obowiązków

Autor: Katarzyna Pachelska

17/08/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon