Odsłonięcie tablicy i koncert w 1. rocznicę śmierci Romana Kostrzewskiego

Roman Kostrzewski, nieżyjący lider grupy metalowej grupy Kat, ma już w Bytomiu skwer swojego imienia. W 1. rocznicę śmierci muzyka zostanie tam odsłonięta poświęcona mu tablica. Później odbędzie się koncert, na którym zagrają bytomskie kapele metalowe.

fot. FB/Kat & Roman Kostrzewski
Roman Kostrzewski

Ojciec polskiego metalu, bo tak nazywano Romana Kostrzewskiego, zmarł 10 lutego 2022 roku. Przegrał walkę z rakiem. Urodził się w Piekarach Śląskich, ale przez większość życia mieszkał w Bytomiu. W tym mieście został też pochowany.

- Roman Kostrzewski był ikoną polskiego metalu. Choć z racji wieku i mądrości, którą niewątpliwie w sobie miał, pasuje do niego także określenie „ojciec polskiego metalu”. To jest tak wielowymiarowa i arcyciekawa postać, że można mu przypisać wiele przymiotów, które będą oddawały naturę tego wyjątkowego człowieka – mówił po jego śmierci Adam „Nergal” Darski, lider black metalowej grupy Behemoth.

Na skwerze im. Kostrzewskiego stanie poświęcona mu tablica

W październiku 2022 roku bytomska Rada Miejska zdecydowała o upamiętnieniu Romana Kostrzewskiego. Jego imieniem nazwano skwer przy ul. Wrocławskiej, obok krytego basenu. Z okazji 1. rocznicy śmierci metalowej legendy w sobotę, 11 lutego 2023 r., zostanie tam odsłonięta poświęcona mu tablica informacyjna.

- Wydarzenie to wpisuje się w ciąg działań grupy przyjaciół Romka, która funkcjonuje jako Komitet Społeczny Pamięci Romana Kostrzewskiego. Upamiętnienie Mistrza dla tych, którzy go nie poznali i tych, którzy nastaną po nas to nie jedyny cel. Roman pozostanie w swojej sztuce z nami na zawsze, a my mamy obowiązek kontynuacji i upowszechniania jego przesłania. Odsłonimy więc tablicę, zaproszeni goście wypowiedzą wszystkie ważne i potrzebne treści a my ponownie zaśpiewamy – podkreślają organizatorzy wydarzenia, Społeczny Komitet Pamięci Romana Kostrzewskiego.

Po odsłonięciu tablicy, o godz 16.00, zaplanowano koncert „Okręt płynie dalej – Port Bytom”. Obędzie się w ProFort Centrum w Miechowicach, przy ul. Stolarzowickiej 19 i mają tam zagrać wszystkie bytomskie kapele metalowe. - Wszelka nadwyżka ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczona na kolejne cele Komitetu. Należą do nich m.in. zagospodarowanie grobu Romana oraz utworzenie na jego skwerze instalacji artystycznej ściśle związanej z jego i naszymi wartościami – informują organizatorzy koncertu. Po koncercie obędzie się after party w bytomskim Pubie Gotyk.

Nergal i Roman Kostrzewski

Może Cię zainteresować:

Był ikoną polskiego metalu i wyjątkowym człowiekiem – gwiazdy metalu wspominają Romana Kostrzewskiego

Autor: Maciej Poloczek

18/02/2022

Roman Kostrzewski

Może Cię zainteresować:

Skwer Romana Kostrzewskiego w Bytomiu. Radni upamiętnili muzyczną legendę

Autor: Patryk Osadnik

24/10/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nergal i Roman Kostrzewski

Największe gwiazdy metalu wspominają Romana Kostrzewskiego

Lufcik na korbkę

Baśniowa Szkoła Teatru w Pałacu w Miechowicach

Kadr z filmu Lombard

„Lombard” w BECEKu. Wkrótce premiera filmu o Bytomiu

Opera Śląska Sekret Requiem 6

Nowe kierownictwo muzyczne Opery Śląskiej

Hala warsztatów naprawczych GKW

Własnoręcznie remontuje budynek dawnej wąskotorówki

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim