Orły 2023. "Lombard" nagrodzony w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny

Tegoroczne Polskie Nagrody Filmowe Orły zostały przyznane. Polska Akademia Filmowa w tym roku wyróżniła 18 kategorii. W drodze głosowania wybrano film Lombard w reżyserii Łukasza kowalskiego za Najlepszy Film Dokumentalny 2022 roku. Produkcja została nakręcona w bytomskiej dzielnicy Bobrek.

Polskie Nagrody Filmowe ORŁY
Orły 2023

W poniedziałek, 6 marca odbyła się gala wręczenia nagród "polskich Oscarów". Nominacje zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 lutego. W tym roku ogłoszono 18 kategorii: Odkrycie Roku, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Film Dokumentalny, Najlepsza Charakteryzacja, Najlepszy Film Europejski, Najlepsze Kostiumy, Najlepsza Scenografia, Najlepszy Montaż, Najlepszy Filmowy Serial Fabularny, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Reżyseria oraz Najlepszy Film.

Lombard Najlepszym Filmem Dokumentalnym

Najczęściej nagradzanym filmem podczas ceremonii był "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Produkcja zebrała łącznie pięć nagród. Wśród wyróżnionych filmów znalazł się nakręcony na Bobrku "Lombard" w reżyserii Łukasza Kowalskiego. Nagrodę podczas gali odebrali: producentka Anna Mazerant oraz sam Łukasz Kowalski.

- Najpierw myślałem, że to będzie film właśnie o przedmiotach oraz o historiach, które stoją za nimi. Szybko zorientowałem się jednak, że dużo ciekawsze, bardziej poruszające są historię ludzi, które te przedmioty przynoszą i to właśnie na klientach lombardu chciałem skupić uwagę kamery. Ale po pewnym czasie, te historie zaczęły się powtarzać. Do lombardu, najczęściej przychodzili ludzie szukający pomocy, wyrzuceni na margines społeczny. Kolejne osoby, przynosiły kolejne dramatyczne historie - powiedział wspominając początki filmu dla portalu Ślązag Łukasz Kowalski.

Film "Lombard" opowiada historię próby uratowania upadającego biznesu w poprzemysłowej dzielnicy przez Jolę i Wieśka - ekscentryczną parę biznesmenów. Wraz z trójką pracowników prowadzą oni jeden z największych lombardów w Europie. Jednak czas jego świetności minął wraz z zamknięciem okolicznych kopalni.

Nagrodę ze śląskiego środowiska filmowego odebrał również Damian Kocur za reżyserię i scenariusz do filmu "Chleb i sól". Katowiczanin został nagrodzony w kategorii Odkrycie Roku. Natomiast Dorota Roqueplo została wyróżniona w kat. Najlepsze Kostiumy w filmie "Brigitte Bardot cudowna". Produkcja została wyreżyserowana przez Lecha Majewskiego.

Orły 2023 za nami

Przypomnijmy, że podczas tegorocznej gali triumfował film "IO", w ubiegłym roku była to "Aida" Jasmili Žbanić, a rok wcześniej animowany "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Oto lista pozostałych tegorocznych zwycięzców:

Najlepszy film europejski

 • "Ennio", reż. Giuseppe Tornatore

Najlepszy film dokumentalny

Odkrycie roku

Najlepszy filmowy serial fabularny

 • "Wielka woda", reż. Jan Holoubek, Bartłomiej Ignaciuk, Netflix

Najlepsze kostiumy

 • Dorota Roqueplo "Brigitte Bardot cudowna"

Najlepsza muzyka

 • Paweł Mykietyn "Io"

Najlepsza charakteryzacja

 • Liliana Gałązka "Johnny"

Najlepsze scenografia

 • Marcelina Początek-Kunikowska "Orzeł. Ostatni patrol"

Najlepszy dźwięk

 • Radosław Ochnio, Michał Fojcik "Orzeł. Ostatni patrol"

Najlepszy montaż

 • Agnieszka Glińska "Silent Twins"

Najlepsze zdjęcia

 • Michał Dymek "Io"

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca

 • Maria Pakulnis "Johnny"

Najlepsza drugoplanowa rola męska

 • Andrzej Seweryn "Śubuk"

Najlepszy scenariusz

 • Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska "Io"

Najlepsza reżyseria

 • Jerzy Skolimowski "Io"

Najlepsza główna rola kobieca

 • Dorota Pomykała "Kobieta na dachu"

Najlepsza główna rola męska

 • Dawid Ogrodnik "Johnny"

Najlepszy film

 • "Io", reż. Jerzy Skolimowski

Laureatem za całokształt twórczości został Jan A. P. Kaczmarek.

Bytom Lombard

Może Cię zainteresować:

Lombard – Reaktywacja. Bytomski „Helikopterek” chce wznowić działalność

Autor: Maciej Poloczek

27/12/2022

Film dokumentalny Lombard

Może Cię zainteresować:

Kolejne nagrody dla „Lombardu”. Film o Bytomiu wkrótce w kinach

Autor: Maciej Poloczek

18/10/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon