Orły 2023. "Lombard" nominowany w kategorii najlepszy film dokumentalny

Polska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do "Orłów" 2023. Wśród wyróżnionych filmów znalazł się "Lombard" w kategorii "najlepszy film dokumentalny". Reżyserem produkcji nakręconej w Bytomiu jest Łukasz Kowalski. "Lombard" o nagrodę powalczy z czterema innymi filmami.

fot. FB/Lombard \ The Pawnshop 4.30 Studio
Film Lombard

W minionym tygodniu poznaliśmy tegoroczne nominacje 25. edycji "Orłów", zwanych też "polskimi Oscarami". Wyróżnienia w 18. kategoriach przyznaje Polska Akademia Filmowa. Sceny do filmu "Lombard", nakręcono w bytomskiej dzielnicy Bobrek.

Produkcja w reżyserii Łukasza Kowalskiego będzie rywalizować z czterema filmami: Anioły z Sindżaru” reż. Hanna Polak, „Pisklaki” reż. Lidia Duda, „Silent Love” reż. Marek Kozakewicz oraz „Syndrom Hamleta” reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski. Werdykt zostanie ogłoszony 6 marca.

Z naszego regionu do "Orłów" nominowani zostali również: "Chleb i sól" Damiana Kocura (pochodzącego z Katowic) w kategorii "najlepszy film", "najlepsza reżyseria" oraz dwa razy jako "odkrycie roku" (za scenariusz i reżyserię). Kolejną nominację zdobył Piotr Trojan (pochodzący z Tarnowskich Gór) w kategorii "najlepsza główna rola męska" za wcielenie się postać Patryka Galewskiego w filmie "Johnny".

Bytomski Lombard największy w Polsce i Europie

Pomysł na film o lombardzie zrodził się w 2017 roku. Wówczas Łukasz Kowalski zgłosił się ze swoją koncepcją do Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej im. Andrzej Wajdy. Pomysł spodobał się wykładowcom programu dokumentalnego DOK PRO i tam był dalej rozwijany.

- Miejsce to znałem już wcześniej - wyjaśniał w wywiadzie dla portalu Ślązag reżyser filmu. - Po raz pierwszy odwiedziłem je podczas realizacji reportażu o zaginionym młodym mężczyźnie z dzielnicy Bobrek – nazywanej przez miejscowych „dzielnicą cudów”, do której lombard został przeniesiony z walącej się kamienicy w centrum Bytomia - wspomina.

Miejscowi nakierowali Kowalskiego do lombardu, który mieścił się w magazynie starej Biedronki, gdzie ekipa filmowa zobaczyła ogrom rzeczy - od sprzętu AGD, poprzez bojlery, futra, buty, meblościanki, łyżwy, wózki inwalidzkie, samurajskie miecze, poroża jeleni.

Hasło lombardu, o którym zrobiono film, głosiło „przejmiemy wszystko od igły po helikopter”. - I jego właściciele faktycznie zbierali przez ponad 15 lat niemal wszystko, a ludzie cały czas przynosili im kolejne rzeczy - dodaje reżyser.

Lombard Bytom
Bytom, lombard "Helikopterek"

Premiera światowa filmu odbyła się 30 marca 2022 roku, natomiast na ekrany kin w Polsce "Lombard" trafił 4 listopada 2022 roku. Produkcja do tej pory otrzymała cztery nagrody podczas największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce "Millennium Docs Against Gravity", za Najlepszy Film Dokumentalny, Najlepszy Film Polski oraz Nagrodę Millenium i Publiczności.

  Bytom Lombard

  Może Cię zainteresować:

  Lombard – Reaktywacja. Bytomski „Helikopterek” chce wznowić działalność

  Autor: Maciej Poloczek

  27/12/2022

  Film dokumentalny Lombard

  Może Cię zainteresować:

  Kolejne nagrody dla „Lombardu”. Film o Bytomiu wkrótce w kinach

  Autor: Maciej Poloczek

  18/10/2022

  Subskrybuj bytomski.pl

  google news icon