Park kieszonkowy nominowany w ogólnopolskim plebiscycie. O jego wyniku zadecydują także internauci

W czerwcu 2022 r. otwarto park kieszonkowy przy ulicy Katowickiej, który powstał w miejscu wyburzonej kamienicy. Bytomska "zielona strefa" została nominowana w plebiscycie „Polska Architektura XXL 2022” w kategorii krajobraz. Zwycięzcy konkursu zostaną także wyłonieni w drodze głosowania internetowego.

UM w Bytomiu
Park kieszonkowy Bytom

Plebiscyt „Polska Architektura XXL” to jeden z największych w skali kraju przeglądów aktywności polskiej branży architektonicznej. W jego ramach wybierane są realizacje w trzech dziedzinach: kubatura, wnętrza i krajobraz, każda z nich podzielona jest na dwie kategorie - obiekty publiczne i prywatne. W ramach konkursu przyznawana jest także nagroda Grand Prix.

Bytomski park kieszonkowy, którego otwarcie nastąpiło w czerwcu 2022 roku, został nominowany w kategorii krajobraz. Jego projekt stworzyła krakowska Pracownia Architektury Krajobrazu. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w dwóch kategoriach: głosów internautów oraz grona ekspertów.

Internetowe głosowanie trwa do 4 kwietnia

Mieszkańcy Bytomia mogą mieć realny wpływ na wyniki głosowania internetowego. By zagłosować na park kieszonkowy przy ul. Katowickiej należy wejść na stronę internetową: https://sztuka-krajobrazu.pl/ poniżej po lewej stronie nacisnąć zielony przycisk z napisem „Przestrzeń publiczna”, zaznaczyć „Park kieszonkowy w Bytomiu, Anna Becker z projektzieleni.pl, Marlena Pilch z PilchPro Architektura” i wpisać swój adres e-mail. Następnie wejść na swojego maila i nacisnąć link, który prześlą nam organizatorzy konkursu. Zagłosować można tylko raz.

Wyniki głosowania internautów zostaną ogłoszone 5 kwietnia 2023 r., a wyniki głosowania ekspertów zostaną wyjawione na uroczystej Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022, która odbędzie się 6 czerwca w budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.

Zielony skwer wśród surowych kamienic

Park kieszonkowy został stworzony w miejscu, w którym wcześniej mieściła się kamienica. Na placu nasadzone zostały drzewa i krzewy, postawiono również ławki oraz urządzenia zabawowe dla dzieci. Projekt został zrealizowany dzięki koncepcji zgłoszonej przez mieszkańców Śródmieścia do Budżetu Obywatelskiego. Pomimo, że nie zakwalifikował się do realizacji, urząd postanowił go wykonać.

- Dzięki zieleni i małej architekturze pusta przestrzeń dostała drugą szansę - podkreśla bytomski urząd miejski. - Nie ma już ciemnego zaułka, tylko miejsce przygotowane z myślą o użytkownikach w różnym wieku - dodaje.

W ramach projektu stworzono swobodne przejście z ulicy Wałowej na ul. Katowicką oraz z podwórka sąsiedniej kamienicy na teren parku. Brama zaprojektowana została w taki sposób, że stanowi również podporę wiszącej ławki. Z myślą o rodzicach postawione zostały siedziska i leżaki, tak by mogli obserwować dzieci korzystające z „małpiego gaju”, piaskownicy i lustra zniekształcającego.

Roman Kostrzewski

Może Cię zainteresować:

"Upamiętnienie Romana Kostrzewskiego w Bytomiu to dowód dojrzałości". Dawniej politycy blokowali koncerty

Autor: Redakcja

20/02/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon