"Perełka" wśród muszli. Zakończył się remont bytomskiego amfiteatru w Parku Miejskim [ZDJĘCIA]

W Parku Miejskim im. Franciszka Kachla zakończono remont muszli koncertowej. Inwestycja została ukończona wcześniej niż planowano. Naprawy skupiły się głównie na charakterystycznym drewnianym dachu w kształcie fali.

Remont bytomskiego amfiteatru dobiegł końca

Zakończyły się prace modernizacyjne bytomskiego amfiteatru zlecone przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów. Po dziewięciu latach od budowy nowej sceny plenerowej w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla doczekała się ona remontu. Naprawa, które rozpoczęła się 5 lipca, dotyczyła głównie charakterystycznego drewnianego dachu w kształcie fali, a koszty modernizacji wyniosły ponad 100 tys. zł.

- Regularne prace zabezpieczająco-renowacyjne w przypadku drewnianych konstrukcji są bardzo ważne, bo wpływają nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim trwałość obiektu. Bytomski amfiteatr nie był remontowany od 2014 roku - wyjaśnia Adam Czuryszkiewicz, kierownik Działu Komunalnego MZDiM.

Podczas prac skupiono się poprawie stanu konstrukcji dachu z klejonego drewna. Wykonawca najpierw usunął stare powłoki malarskie, a następnie zabezpieczył elementy drewniane, oczyszczając je i impregnując specjalnym preparatem. W ramach remontu uszczelnione zostało poszycie dachu oraz naprawiona została częściowo uszkodzona instalacja odgromowa i elementy blacharskie.

Początkowo magistrat zakładał, że remont zakończy się w sierpniu, jednak wykonawca ukończył prace na 5 dni przed planowym terminem.

Aktualny projekt muszli nawiązuje do starej konstrukcji

Pierwsza muszla funkcjonowała w parku od lat 60. XX wieku. Już na kilka lat przed modernizacją nie nadawała się do użytku. Jego konstrukcja była przerdzewiała, sama scena była już bardzo zniszczona, a garderoba zdewastowana. Wszystko to sprawiało, że obiekt nie nadawał się do organizacji dużych wydarzeń.

Przypomnijmy, że budowa amfiteatru zakończyła się w 2014 roku. Architekci, którzy zaprojektowali muszlę, wzorowali się na pierwotnej konstrukcji, przy wykorzystaniu współcześnie dostępnych materiałów oraz technologii. Próba „ratowania” elementów starego budynku według architektów pracowni Plus8.pl okazała się wówczas zbyt kosztowna i niekoniecznie przyniosłaby pożądany efekt. Natomiast samej budowy podjęło się Przedsiębiorstwo Budowlane „Lemter” z Bytomia.

Modernizacja amfiteatru

Może Cię zainteresować:

Trwa modernizacja Amfiteatru w Parku Miejskim. Remont zakończy się za nieco ponad miesiąc

Autor: Martyna Urban

10/07/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon