Plakaty „Za ile się sprzedałeś sz...?” na drzwiach bytomskiego biura Pawła Kukiza

Nie milknie echo środowego posiedzenia Sejmu, podczas którego doszło do kontrowersyjnej decyzji o powtórzeniu niekorzystnego dla koalicji rządzącej głosowania. W reakcji na tamte wydarzenia przed biurem poselskim Pawła Kukiza odbyła się manifestacja, a na drzwiach do budynku pojawiły się plakaty o bardzo ostrej treści.

Byt kartki kukiz

Burzliwe posiedzenie Sejmu

W środę miało odbyć się głosowanie nad przyjęciem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, zwanej potocznie „lex TVN”. Zdaniem wielu ludzi ze świata mediów i polityki jej zapisy są skierowane przeciwko Grupie TVN, której stacje od dawna są bardzo niewygodne dla Prawa i Sprawiedliwości oraz współrządzących z nim partii. Projekt ustawy przewiduje m.in. że kanały nadawane w Polsce nie będą mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To oznaczałoby, że należący do Amerykanów TVN musiałby zostać w ciągu kilku miesięcy zostać sprzedany. W kontekście niedawnego przejęcia Polska Press - największego wydawcy mediów regionalnych w kraju - przez państwowy Orlen i ciągłego odwlekania decyzji o przedłużeniu koncesji dla TVN24 pojawiają się obawy, że PiS będzie chciał w podobny sposób podporządkować sobie jedną z największych komercyjnych stacji telewizyjnych.

Do głosowania nad kontrowersyjną ustawą nie powinno dojść w środę, ponieważ opozycja zgłosiła wnioski o odroczenie obrad do 2 września. Za odroczeniem głosowało 229 posłów, przeciwko 227 i nikt nie wstrzymał się od głosu. Wnioski poparły całe kluby Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej - PSL, Lewicy, a także koła Polski 2050, Kukiz'15, Polskie sprawy oraz pięcioro posłów z Porozumienia, trzech posłów niezrzeszonych i wszyscy obecni na sali posłowie Konfederacji. Sejm zadecydował więc, że posiedzenie będzie kontynuowane dopiero za 3 tygodnie.

Do odroczenia jednak nie doszło. Po krótkiej przerwie marszałek Elżbieta Witek powołując się na artykuł 189. Regulaminu Sejmu postanowiła o dokonaniu reasumpcji głosowania. W powtórzonym głosowaniu wnioski opozycji zostały odrzucone. Zadecydowały o tym głosy posłów Kukiz'15, którzy wcześniej poparli propozycję odroczenia obrad. Lider koła, Paweł Kukiz, tłumaczył później, że cała czwórka posłów... się pomyliła.

W wyniku nieoczekiwanej zmiany zdania przez polityków Kukiz'15 doszło w końcu do przyjęcia kontrowersyjnej ustawy medialnej. Za miesiąc zajmie się nią Senat, później najpewniej wróci do Sejmu i jeśli ponownie zostanie przegłosowana, to trafi do podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Protest przed biurem Pawła Kukiza w Bytomiu

Niewielu bytomian wie, że od końca 2019 roku Paweł Kukiz ma swoje biuro poselskie w naszym mieście przy ul. Powstańców Warszawskich 31. Sam jednak osobiście tu nie dyżuruje - wyręczają go w tym jego społeczni asystenci. W czwartek na placu Kruczkowskiego przed biurem Pawła Kukiza odbyła się spontaniczna pikieta przeciwników ustawy medialnej. Tego dnia młody polityk Lewicy, Wacław Kroczek symbolicznie wrzucił kartkę z logiem Kukiz'15 do kosza z napisem „śmietnik historii”, zaś pozostali uczestnicy manifestacji zawiesili na pylonie informacyjnym przed budynkiem kawałek tkaniny z napisem „Oto Paweł Kukiz”, rozdarte koszulki "Kukiz Army" oraz szereg różnych wlepek i plakatów. Część z nich wciąż się tam znajduje.

- Przepraszam Wszystkich, których namawiałem do oddania głosu na PK, który okazał się kłamcą i oszustem. Pawle, jesteś zerem - wyznał Waldemar Jasiniok, jeden z uczestników czwartkowej pikiety.

Bytomianie domagają się wolnych mediów

We wtorek w stu miastach w całej Polsce, w tym również na bytomskim Rynku odbyła się manifestacja w obronie wolnych mediów. Wzięła w niej udział około setka osób.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Debata "Musimy porozmawiać o Bytomia"

Bytom powinien dostać specjalne wsparcie na rewitalizację?

Byt parkomat

Radni chcą zlikwidować fragment Strefy Płatnego...

Byt trzaskowski wolosz

Duda vs. Trzaskowski. Jak głosowano w Bytomiu?

Byt klucze w drzwiach

W tym roku lokatorzy mieszkań upadającej Arrady...

Byt adam slodowy zyje

Czy Adam Słodowy żyje? Fake newsy są coraz...

Byt panorama btm wieza wodna1

Radni byli na "tak". Mieszkania komunalne...

Byt bartyla mikrofon

SONDAŻ DZ: Bartyla prezydentem przez kolejne 5 lat