Po prawie dwóch latach Dziewiątka wraca na tory

Popularny tramwaj linii 9 znów będzie kursować wzdłuż ulicy Frycza Modrzewskiego. Choć inwestycja jeszcze trwa, to wykonawca już udrożnił szlak, co pozwoli na przywrócenie ruchu tramwajowego.

Modernizacja torowiska w szombierkach

Mieszkańcy Szombierek już prawie dwa lata są bez Dziewiątki. Dokładnie 18 kwietnia 2020 roku skrócono jej trasę do pętli w Chebziu i rozpoczęto przebudowę torowisk po stronie Rudy Śląskiej. Przetarg na przeprowadzenie prac na terenie Bytomia rozstrzygnięto później, lecz ostatecznie dzięki temu cały odcinek od Chebzia do Szombierek będzie mieć nowe tory, co wpłynie na poprawę komfortu i czasu podróży.

- Termin realizacji tej inwestycji określony jest na kwiecień przyszłego roku, jednak zarówno Zarządowi Spółki, jak i włodarzom Bytomia bardzo zależało na jak najwcześniejszym wznowieniu ruchu tramwajowego. Generalny wykonawca, firma Silesia Invest, dołożył wszelkich starań, by stało się to jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia i wszystko wskazuje na to, że to się uda - stwierdził Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

Prace po stronie rudzkiej dobiegły już końca. W sierpniu odbył się pierwszy przejazd techniczny po nowych szynach w Goduli. Z kolei w ciągu najbliższych dni na zmodernizowanym odcinku wzdłuż ul. Frycza Modrzewskiego w Bytomiu mają odbyć się jazdy próbne. Ponadto wykonawca ma przeprowadzić ostatnie roboty, które są niezbędne do tego, by wznowić kursowanie tramwajów. Pozostałe prace mają już być prowadzone bez wpływu na ruchu liniowego.

W ramach inwestycji modernizacji zostało poddane ok. 1,3 km toru pojedynczego. Torowisko jest wykonywane na podkładach strunobetonowych ze sprężystym mocowaniem szyn, natomiast w miejscach przecięcia dróg oraz na przejściach dla pieszych szyny ułożono w prefabrykowanych płytach przy użyciu elastycznych mas zalewowych. Oprócz tego wymieniono słupy i sieć trakcyjną. Zadaniem wykonawcy jest również modernizacja mostu nad Bytomką, budowa nowych platform na przystanku Szombierki Frycza Modrzewskiego oraz wykonanie systemu zdalnego sterowania zwrotnic.

Dziewiątka zgodnie z planem ma znów kursować do Szombierek od najbliższej soboty, 18 grudnia. Tramwaj będzie jeździć w relacji: Chorzów Stadion Śląski pętla zachodnia - Bytom pl. Sikorskiego. Szczegółowy rozkład jazdy zostanie udostępniony na stronach Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon