Polonia z liencją na grę w II lidze. Pierwsze mecze u siebie zagra... w Opolu

Piłkarze wywalczyli awans na boisku, a działacze przypieczętowali go na papierze. Już na sto procent piłkarska Polonia wystąpi w nowym sezonie w II lidze. Jednak z racji prowadzonej inwestycji na razie drużyna będzie korzystać z obiektu zastępczego w Opolu.

Polonia z awansem

Pod koniec maja było już oczywiste, że żaden zespół w III grupie 3. ligi nie przeskoczy Polonii Bytom. Piłkarze Królowej Śląska ciężko na to zapracowali na boisku. Wraz z tym sukcesem niezbędne było uzyskanie stosownej licencji na grę na wyższym poziomie rozgrywkowym, a to przez wiele lat niejednokrotnie przysparzało Polonii różne problemy.

Choć klub dziś nie ma problemów z wierzycielami i regularnie opłaca wszystkie podatki i składki do ZUS, to po dawnych czasach wciąż jeszcze pozostał pewien kłopot. Po tym, jak w wyniku nieudanej inwestycji przy ulicy Olimpijskiej zdewastowano stadion im. Edwarda Szymkowiaka, Polonia nie ma gdzie grać. W minionych sezonach drużyna korzystała z obiektu Szombierek Bytom, a ostatnio rozgrywała mecze przy Olimpijskiej, lecz bez udziału kibiców, bo na popularnym Olimpie nie ma nawet krzesełek.

Tymczasem zgodnie z podręcznikiem licencyjnym drużyna przystępując do rozgrywek II ligi musi dysponować obiektem, na którym m.in. znajduje się minimum 900 indywidualnych miejsc siedzących (z czego 250 musi znajdować się pod dachem) oraz oświetlenie boiska o mocy nie mniejszej niż 800 lux. W Bytomiu obecnie nie ma stadionu spełniającego chociaż te dwa warunki, a jest jeszcze długa lista innych wymogów.

Spółka Bytomski Sport Polonia Bytom aktualnie prowadzi budowę nowego boiska przy ulicy Piłkarskiej, które jest przede wszystkim tworzone dla akademii piłkarskiej, ale będzie spełniać wymogi licencyjne II ligi. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to stosunkowo szybko i niedużym kosztem będzie można je dostosować do warunków panujących na zapleczu Ekstraklasy. Obiekt jest już bliski ukończenia, lecz na początek sezonu jeszcze nie będzie gotowy.

Z tego względu Polonia Bytom zgłosiła jako obiekt zapasowy stadion miejski w Opolu przy ulicy Oleskiej. Niebiesko-czerwoni zagrają na nim dopiero w trzeciej kolejce, gdy zmierzą się ze Skrą Częstochowa. Mecz zaplanowany jest na 5/6 sierpnia. Wcześniej drużyna zmierzy się w Kołobrzegu z tamtejszą Kotwicą oraz Grudziądzu z Olimpią.

W środę Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła wniosek Polonii Bytom. Klub otrzymał licencę z nadzorem finansowym, infrastrukturalnym, sportowym oraz z zakresu personelu i administracji. Po latach znów bytomscy piłkarze będą walczyć na poziomie centralnym.

Kiedy Poloniści zaczną grać w Bytomiu? Klub ma nadzieję, że do końca sierpnia uda się uzyskać wszystkie zgody na dopuszczenie obiektu przy ul. Piłkarskiej do użytkowania i zgodę na rozgrywanie na nim spotkań II ligi. Pierwsze mecze na bytomskiej ziemi mogłyby się odbyć więc na początku września.

Polonia po wygranej z Unią Rędziny

Może Cię zainteresować:

Polonia idzie na szczebel centralny

Autor: Daniel Lekszycki

14/06/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon