Poznaj budowniczych i fundatorów bytomskich zabytków

Nakładem Towarzystwa Miłośników Bytomia ukazała się nowa pozycja książkowa: „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia”. W bibliotece miejskiej odbędzie się spotkanie z jej autorką, dr Heleną Jadwiszczok-Molencką.

Budowniczowie i fundatorzy

Bytom przełomu XIX i XX wieku był miastem przeżywającym ogromny rozkwit. To wtedy niską, prowincjonalną zabudowę zastąpiono wysokimi, wielkomiejskimi kamienicami, które do dziś zachwycają bogactwem swoich zdobień i różnorodnością stylów.

Dr Helena Jadwiszczok-Molencka zabiera czytelników w tamte czasy, by poznać twórców i pomysłodawców śródmiejskiej zabudowy prywatnej, usługowej oraz sakralnej. W swojej książce opisuje wszystkim doskonale znane miejsca, a także te, które uległy dużym zmianom na przestrzeni lat.

Autorka jest doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie kulturoznawstwa i religioznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, historykiem sztuki i absolwentką Liceum Plastycznego w Katowicach. Przez wiele lat pracowała w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bytomiu, dzięki czemu doskonale zna substancję zabytkową naszego miasta. Obecnie pracuje jako specjalista ds. zrównoważonego budownictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W swoich badaniach i publikacjach podejmuje tematy ochrony oraz wartościowania dziedzictwa kulturowego, sztuki, historii, kultury popularnej, intertekstualności.

W czwartek, 25 stycznia o 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy placu Sobieskiego odbędzie się spotkanie promujące nową książkę autorstwa dr Heleny Jadwiszczok-Molenckiej. Książkę można nabyć m.in. w biurze TMB przy ul. Powstańców Śląskich 10 (czynne w poniedziałki od 15:00 do 17:00 i piątki od 11:00 do 14:00.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon