Przebudowa Dworcowej: finał prac teletechnicznych i wodociągowych

Wykonawca przebudowy reprezentacyjnej ulicy Bytomia osiągnął kolejny kamień milowy. Na deptaku zakończono prace związane z instalacjami podziemnymi.

Grzegorz Goik / UM Bytom
Odnowione kamienice przy Dworcowej

Na co dzień o nich nie myślimy i zwykle przypominamy sobie o ich istnieniu dopiero, gdy dojdzie do jakiejś awarii. Mowa o przeróżnych sieciach, które biegną pod naszymi stopami. Dzięki nim mamy w domach wodę, gaz oraz szybki Internet. Mieszkańcy ulicy Dworcowej przez dłuższy czas nie będą musieli się nimi przejmować, bo przy okazji przebudowy deptaka poddano modernizacji instalacje podziemne. Już w zeszłym roku dokonano tam wymiany gazociągu, zaś w ostatnich dniach firma HUCZ sp. z o.o. przeprowadzająca rewitalizację ulicy poinformowała o zakończeniu robót teletechnicznych i wodociągowych.

Obecnie wykonawca realizuje jeszcze prace elektryczne związane z przyłączem budynków do nowych instalacji i kontynuuje roboty brukarskie od pl. Wolskiego do skrzyżowania z ul. Moniuszki. Powstają też nowe schody przy budynkach naprzeciwko dworca kolejowego. Równolegle trwa odnowa kamienic w rejonie skrzyżowania Dworcowej i Moniuszki.

Docelowo nasz główny deptak ma zyskać nowe oblicze. Ulica ma się stać jeszcze bardziej przyjazna pieszym, dzięki podzieleniu jej na strefy: komercyjną - przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną - na której królować będzie zieleń i mała architektura, oraz na strefę ruchu. Na Dworcowej pojawią się nowe zieleńce, donice z roślinami, pergole, a także ławki i kosze na śmieci.

Realizowany projekt obejmuje nie tylko przebudowę nawierzchni, ale też remont 11 kamienic. Dzięki temu ulica na powrót ma się stać miejskim salonem, w którym będzie się przyjemnie przebywać. Wartość przedsięwzięcia, w ramach którego odnawiane są też okolice Rynku wynosi ponad 26 mln zł, z czego pozyskane dofinansowanie wynosi 15,3 mln zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon