Przebudowa Dworcowej wkracza w kolejną fazę. Ruszyło układanie nawierzchni

Przemiana głównej ulicy handlowej Bytomia idzie pełną parą. Na odcinku od strony pl. Wolskiego wykonawca przystąpił do układania nawierzchni deptaka.

Rewitalizacja ulicy Dworcowej rozpoczęła się w listopadzie. Po kilku miesiącach prac inwestycja jest już na bardzo zaawansowanym etapie.

- Wykonawca rozpoczął już prace związane z układaniem nawierzchni z kostki ciętej na ulicy Dworcowej od strony pl. Wolskiego, dlatego też ze względu na realizowane w tym rejonie intensywne roboty, prosimy mieszkańców o wyrozumiałość i w miarę możliwości wybór alternatywnych do ul. Dworcowej tras - ul. Powstańców Warszawskich i Jagiellońską - powiedział Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych MZDiM.

Na pozostałych odcinkach trwają prace związane z montażem odwodnienia linowego oraz roboty związane z zabezpieczeniem kabli energetycznych, natomiast od strony placu Wolskiego wykonawca przystąpił do układania nawierzchni ulicy z kostki ciętej. Ponadto realizowane są prace związane z wykonaniem schodów oraz pochylni dla osób niepełnosprawnych przy murze oporowym po wschodniej stronie ulicy, a także wykonywane są przyłącza do kanału technologicznego budynków wspólnot mieszkaniowych.

Przebudowa ul. Dworcowej jest przeprowadzana w sposób kompleksowy, ponieważ oprócz wykonania nowej, estetycznej nawierzchni prace obejmują również wymianę instalacji podziemnych, w tym sieci wod-kan, sieci elektrycznych i teletechnicznych, a wcześniej przeprowadzono również modernizację gazociągu biegnącego w ulicy. Dzięki temu przez długi czas nie powinno być potrzeby ponownego rozkopywania deptaka. Co więcej w ramach inwestycji wyremontowanych zostanie aż 11 tamtejszych kamienic, co dodatkowo wpłynie na poprawę wyglądu Dworcowej.

Po przebudowie na ulicy pojawi się więcej zieleni, powstaną nowe elementy małej architektury, w tym pergole, ławki, donice z roślinami i kosze na śmieci. Ruch pojazdów ma zostać uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum, a ponadto zainstalowany zostanie monitoring kontrolujący wjazd samochodów na Dworcową.

Inwestycja jest realizowana w ramach unijnego projektu, na który miasto pozyskało 15,3 mln zł. Wartość całego przedsięwzięcia, które obejmuje także przebudowę średniowiecznej ulicy Zaułek i remont niektórych kamienic przy Rynku wynosi ponad 26 mln zł. Liderem projektu jest ZBM-TBS sp. z o.o., natomiast uczestniczą w nim też Miejski Zarząd Dróg i Mostów, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. i wspólnoty mieszkaniowe.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Odnowione kamienice przy Dworcowej

Przebudowa Dworcowej: finał prac przy sieciach podziemnych

Remont familokow na Kolonii Zgorzelec

Wielka demolka... i wielka odbudowa zabytkowego osiedla

Pilsudskiego 42 - przed i po

Piłsudskiego pięknieje. Kolejna kamienica bez rusztowań

Remont jednego z familoków dobiegł końca

Familok jak nowy. Kolonia Zgorzelec odzyskuje blask

Remont kamienic przy pilsudskiego

Kamienice przykryte rusztowaniami. Zmiany na Piłsudskiego

Remont Zaułka

Najstarsza i... najwęższa ulica Bytomia przechodzi odnowę

Byt rycerska auta

Rewitalizacja musi jeszcze poczekać