Przebudowa Piekarskiej i Sądowej w Bytomiu: To już końcówka

Roboty budowlane na ulicach Piekarskiej i Sądowej zmierzają ku końcowi. Na większości odcinków układana jest już ostatnia warstwa asfaltu, a już w tym miesiącu rozpoczną się pierwsze przejazdy techniczne tramwajów. Te natomiast po przebudowie mają jeździć po wydłużonej trasie.

UM Bytom / Hubert Klimek
Przebudowa przy walickim

Już wkrótce ruch samochodowy i tramwajowy powinien wrócić na ulice Piekarską i Sądową. Jak informuje Urząd Miejski na siedmiu z dziesięciu odcinków wykonawca układa warstwę ścieralną asfaltu, montuje oznakowanie pionowe i poziome oraz wysięgniki dla sieci trakcyjnej, a także realizuje ostatnie prace związane z przebudową skrzyżowań ul. Piekarskiej z ul. Powstańców Śląskich, Grottgera, Orląt Lwowskich, Prusa, Żeromskiego, Smolenia i Piłsudskiego, gdzie zamontowana została już sygnalizacja świetlna.

Na dwóch skrajnych odcinkach - między skrzyżowaniami Piekarskiej z ul. Piłsudskiego i Wrocławskiej oraz przy Sądzie Rejonowym - trwają intensywne roboty związane z układaniem chodnika, wykonywaniem betonowej nawierzchni pomiędzy szynami oraz asfaltowaniem jezdni.

Tymczasem na ul. Sądowej firma Eurovia zamontowała oprawy oświetleniowe, wykonała nawierzchnię rozjazdów w rejonie skrzyżowań z ul. Powstańców Warszawskich oraz pl. Kościuszki, a ponadto prowadzi prace związane z rozwieszeniem i przyłączeniem nowej sieci trakcji tramwajowej. Należy przy tym przypomnieć, że w związku z powyższymi pracami od 18 września Tramwaje Śląskie zawiesiły kursowanie tramwajów ulicą Sądową w kierunku Szkoły Medycznej i zajezdni w Suchej Górze.

- Ulica Piekarska nabiera nowego wyglądu, a na większości odcinków trwają ostatnie prace budowlane. Pojawiło się już nowe oświetlenie, widoczne są już perony wiedeńskie w rejonie cmentarza Mater Dolorosa, na części skrzyżowań powstaje sygnalizacja świetlna - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. - Jeśli wszystkie prace przebiegną zgodnie z harmonogramem, uruchomienie linii tramwajowej dla pasażerów będzie możliwe jeszcze przed dniem Wszystkich Świętych - podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Co jeszcze zmieni się na Piekarskiej?

Przed wykonawcą są jeszcze prace związane z nasadzeniem około 50 drzew na ul. Piekarskiej, montażem ławek, koszy na śmieci oraz wiat przystankowych. Zgodnie z projektem po przebudowie ulicy Piekarskiej i Sądowej będzie funkcjonowało 6 przystanków tramwajowych: przy ul. Powstańców Śląskich, w rejonie ul. Grottgera, cmentarza Mater Dolorosa, ul. Smolenia, przy kościele pw. św. Trójcy oraz przystanek Bytom Sąd.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to po 20 października Tramwaje Śląskie przeprowadzą pierwszy przejazd techniczny po zmodernizowanej i przebudowanej linii. Dzięki wykonaniu nowych rozjazdów tramwaje z Piekarskiej będą mogły kursować po wydłużonej trasie od domu pogrzebowego przy ul. Powstańców Śląskich do placu Sikorskiego. Wcześniej trasa kończyła się przy Starej Poczcie, a przesiadki na inne linie wymagały przejścia kilkaset metrów na przystanek przy Sądzie Rejonowym. W ramach inwestycji powstał również tor odstawczy na końcu ulicy Piekarskiej, który umożliwi mijanie tramwajów i kursowanie większej ilości składów na tej linii.

Zgodnie z harmonogramem prac przebudowa powinna zakończyć się wraz z końcem tego miesiąca.

Nie obyło się bez dodatkowych prac

W trakcie przebudowy ulicy Piekarskiej konieczna była przebudowa niemal wszystkich sieci podziemnych, spośród których wiele było w bardzo złym stanie, bądź kolidowało z innymi, co stwarzało zagrożenie awarii. W ramach prac wykonawca przeprowadził monitoring głównego kanału deszczowego, który wykazał konieczność uszczelnienia i wzmocnienia. W tym celu wykorzystano bezinwazyjną technologię montażu tzw. rękawa termokurczliwego wewnątrz kanału na odcinku od ul. Wrocławskiej do Powstańców Śląskich. Koszt przeprowadzenia dodatkowych robót na zlecenie miasta wyniósł ok. 2 mln zł.

Drewniany wodociąg odkryty na ul. Piekarskiej

Może Cię zainteresować:

Drewniane rury przetrwały pod ziemią ponad 100 lat!

Autor: Daniel Lekszycki

31/03/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon