Przebudowa ulicy Piekarskiej trwa. Zakres prac inwestycji został zwiększony

Na początku 2023 roku rozpoczęła się przebudowa kolejnego odcinka ulicy Piekarskiej w Bytomiu. Na obecnym etapie montowane są słupy trakcyjno-oświetleniowe oraz kładzione są chodniki. Ponadto w trakcie prac urząd miejski podjął decyzję o ich rozszerzeniu o między innymi dobudowę kanalizacji deszczowej na odcinku od ul. Prusa do ul. Żeromskiego.

Trwa przebudowa ulicy Piekarskiej i Sądowej w Bytomiu

Na ulicach Piekarskiej i sądowej od blisko pół roku trwają prace remontowe. Na obu jezdniach przebudowywane jest torowisko oraz układ drogowy. Końcowi dobiegają prace związane z kanalizacją deszczową. Wykonawca w ponad 80 proc. zrealizował montaż słupów trakcyjno-oświetleniowych, co oznacza, że sieć trakcji tramwajowej - jak dotychczas - nie będzie oparta na kamienicach wzdłuż ul. Piekarskiej.

Na najbardziej zaawansowanym etapie są prace realizowane na trzech odcinkach ul. Sądowej - od skrzyżowania ul. Piekarskiej z Sądową do skrzyżowania z ul. Sądową i Powstańców Warszawskich. Wykonawca położył tam już torowisko tramwajowe oraz wybudowana została sygnalizacja świetlna. Prowadzone są także prace brukarskie i prace związane z wykonaniem warstwy stabilizującej pod konstrukcję drogową oraz budowa przystanku tramwajowego „Bytom - Sąd”.

Na pozostałych odcinkach od ul. Piekarskiej trwają roboty brukarskie - montaż krawężników i budowa chodników oraz montaż płyt torowych pod nowe torowisko. Na części odcinków wykonawca zamontował już torowisko tramwajowe. W kolejnych etapach będą kontynuowane roboty brukarskie i bitumiczne. W nadchodzących tygodniach zakończy się też montaż słupów trakcyjno-oświetleniowych, sieci trakcji tramwajowej, sygnalizacji świetlnej, oraz realizowane będą przebudowy skrzyżowań ul. Piekarskiej z ul. Piłsudskiego, Smolenia, Żeromskiego, Wrocławską, Sądową oraz ul. Sądowej z ul. Powstańców Warszawskich.

Warto podkreślić, że ramach inwestycji zasadzonych zostanie także blisko 50 nowych drzew, powstaną nowe przystanki tramwajowe, a na końcu linii tramwajowej - na przystanku Bytom Powstańców Śląskich, powstanie dwutorowa krańcówka z torem odstawczym.

Na ulicy Piekarskiej przeprowadzone zostaną dodatkowe prace

W trakcie remontu ul. Piekarskiej, okazało się, że wymagane jest zwiększenie zakresu prac o dobudowę kanalizacji deszczowej na odcinku od ul. Prusa do ul. Żeromskiego oraz przebudowę kanału na odcinku ul. Sądowej. Ponadto wykonawca musiał przebudować przyłącza sieci gazowych oraz przesunąć słupy trakcyjno-oświetleniowe.

- W trakcie prowadzonych prac wykonawca natknął się także na kilka niespodzianek m.in. fragment drewnianego rurociągu z XIX wieku czy niewybuch przy skrzyżowaniu z ul. Powstańców Śląskich - poinformował urząd miejski.

W trakcie prac wykonawca inwestycji odkrył także niezidentyfikowaną sieć uzbrojenia podziemnego, która nie była uwzględniona na planach. Na skutek tego, wykonawca musiał dobudować część nowej kanalizacji, ale również przebudować już istniejącą. Zgodnie z wyznaczonym harmonogramem prac, przebudowa ul. Piekarskiej powinna zakończyć się do końca października 2023 roku.

Drzewa przy piekarskiej

Może Cię zainteresować:

Będzie wycinka na Piekarskiej. Urząd: drzewa są chore i zagrażają bezpieczeństwu

Autor: Redakcja Bytomski

09/04/2023

Drewniany wodociąg odkryty na ul. Piekarskiej

Może Cię zainteresować:

Drewniane rury przetrwały pod ziemią ponad 100 lat!

Autor: Daniel Lekszycki

31/03/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon