Przeszczepy rogówek wracają do Bytomia. Jest pozwolenie z Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia wydało pozwolenie na wykonywanie przeszczepów rogówek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Przed pandemią, na tutejszym oddziale okulistycznym, obsługiwano kilkadziesiąt takich zabiegów dziennie.

AS
Przeszczep rogówki

Rogówka oka to przezroczysta część przedniej powierzchni narządu wzroku, która pokrywa tęczówkę, źrenicę i komorę przednią. To pierwsze miejsce, przez które przechodzi docierające do oka światło. Składa się z 6 warstw, a każda z nich ma swoją specyficzną funkcję. Wspólnie, chronią oko, przekazując i skupiając światło.

Powrót przeszczepów

To dobra wiadomość dla wszystkich pacjentów zmagających się z problemami narządu wzroku. Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu wracają przeszczepy rogówek. Ministerialne pozwolenie będzie ważne przez najbliższych 5 lat. Co ważne, bytomska placówka - ma odpowiedni sprzęt, salę operacyjną i przede wszystkim - wykwalifikowaną w tym zakresie kadrę.

Zabiegi od 2009

Warto podkreślić, że takie zabiegi, w bytomskim szpitalu wykonywane są od 2009 roku. Ich prekursorem jest dr n. med. Mariusz Fronczek. Koordynatorem programu przeszczepów, od samego początku jest dr n. med. Anna Ochwał-Brzezinka. Przed pandemicznym przewrotem, w Bytomiu, na Oddziale Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala nr 4, każdego dnia - wykonywano od 20 do 30 takich zabiegów.

Kto się kwalifikuje?

Taki przeszczep, dedykowany jest przede wszystkim osobom z nieprzejrzystą rogówką (przymglenia, blizny po stanach zapalnych lub urazach, predyspozycje genetyczne takie jak stożek czy dystrofia). Wielu pacjentów po przebyciu zabiegu zaćmy, z uwagi na keratopatię pęcherzową - również kwalifikują się do takiego przeszczepu. W przypadku chorych na perforacje wrzodu rogówki, albo grzybicze lub bakteryjne zakażenie tej części oka - zabieg wykonuje się w trybie pilnym.

Narządy od zmarłych

Podobnie jak w każdym innym rodzaju przeszczepu, do wykonania takiego zabiegu - potrzebni są dawcy. Sprawne rogówki pobierane są od osób zmarłych. Co ważne, z uwagi na rodzaj tkanek, nie jest konieczne natychmiastowe pobranie przydatnych elementów oka. Najlepiej jednak rokują przeszczepy wykonane kilka dni po pobraniu. Okres trwałości to aż 14 dni.

Rzadkie odrzucenia

Według informacji z Poltransplantu, liczba oczekujących na przeszczep tkanek oka to niespełna 4000 osób w całej Polsce. Większość takich zabiegów, w przypadku rogówki - kończy się powodzeniem. Tylko czasami, układ odpornościowy biorcy identyfikuje przyjętą tkankę jako obcą, odrzucając ją. By zapobiegać odrzuceniu, pacjenci przyjmują leki immunosupresyjne. Te, w większości przypadków - działają, a pacjenci odzyskują ważne dla oka funkcje.

Spakował się do więzienia i zadzwonił na policję

Może Cię zainteresować:

Nietypowy telefon na policję. 30-latek poprosił o przyjazd patrolu i transport... do więzienia

Autor: Aleksandra Szlęzak

17/07/2025

Byt stadion gks rozbark

Może Cię zainteresować:

Nowa przestrzeń dla mieszkańców - Bytomska Strefa Rekreacji i Sportu

Autor: Artykuł sponsorowany

16/07/2025

Budowa dino lokietka

Może Cię zainteresować:

Dino szaleje. Aż 3 nowe markety w Bytomiu! Polska sieć przegoni Lidla

Autor: Daniel Lekszycki

17/07/2025

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon
Reklama