Przyrodnicy zapraszają na spacer krajobrazowy w rezerwacie „Segiet”

W najbliższą niedzielę (14 maja) na terenie rezerwatu „Segiet” odbędzie się spacer krajobrazowy. Oprowadzać będą pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Wojciech Sutor, prezes Fundacji Srebrne Buki.

M. Wroński
Rezerwat Segiet

Z początkiem tego roku ponad trzykrotnie powiększony został obszar położonego na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia rezerwatu przyrody „Segiet”. Jak tłumaczy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach ze względu na ten fakt konieczne stało się zaktualizowanie zakresu udostępnienia rezerwatu dla turystów. Stąd też przeprowadzono weryfikację istniejących tras przejścia, analizę potrzeb społecznych oraz możliwości udostępnienia pod kątem zapewnienia ochrony przyrody.

- Udostępnienie rezerwatu przyrody do ruchu turystycznego to kompromis pomiędzy skuteczną ochroną przyrody a potrzebami turystyki. W rezerwacie poruszać można się tylko po wyznaczonych szlakach i w Segiecie do tej pory był to wyłącznie szlak Powstańców Śląskich. Z uwagi na niedawne powiększenie rezerwatu, zgodne ze społecznym celem jego powołania, naturalną konsekwencją było wydłużenie trasy udostępnionej do ruchu turystycznego – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

Jak doprecyzowuje RDOŚ nowe zarządzenie dopuszcza ruch pieszo-rowerowy po niebieskim szlaku turystycznym (Szlaku Powstańców Śląskich) oraz trasą odchodzącą od szlaku w kierunku północnej granicy obiektu. Udostępniona do ruchu turystycznego została także droga leśna zwana zwyczajowo „Banką”.

Rezerwat Segiet Trasy turystyczne
Rezerwat Segiet Trasy turystyczne. Mat. RDOŚ Katowice

I właśnie o tym, którędy w „Segiecie” można się poruszać, a gdzie zapuszczać się nie należy mowa będzie podczas niedzielnego spaceru krajobrazowego. Rozpocznie się on o godz. 12 przy wejściu do rezerwatu na parkingu ul. Blachówka. Oprowadzać będą pracownicy katowickiego RDOŚ-u oraz Wojciech Sutor, prezes Fundacji Srebrne Buki.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon