Przystanki w Bytomiu się zazielenią

Kilka pierwszych przystanków w naszym mieście się zazieleni. I nie tylko chodzi tu o sam kolor. Miasto planuje obsadzić je roślinami, co ma zapewnić oczekującym więcej ochłody i poprawić estetykę przestrzeni publicznej.

UM Chorzów
Zielony przystanek przy chorzowskiej tężni 5

Zielone przystanki stają się coraz popularniejsze w Polsce, w tym również w metropolii GZM. W naszej najbliższej okolicy pojawiły się już m.in. w Chorzowie, Katowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Tychach. Czym różnią się takie przystanki od zwykłych wiat? Przede wszystkim dodatkowymi konstrukcjami obsadzonymi roślinami. Zwykle do wiat dostawia się donice z ekranami, po których może pnąć się np. bluszcz. Bywa, że buduje się zupełnie nowe zadaszenie ze specjalnym systemem odwadniania, które w całości jest pokryte tzw. dywanem rozchodnikowym. Jest to jednak droższe rozwiązanie i ze względu na liczbę przystanków w miastach, raczej nie jest możliwe do zrealizowania w każdym miejscu.

Wśród wymienianych korzyści zielonych przystanków jest ograniczanie wysp ciepła w miastach, poprawa retencjonowania wody, a także wzrost jakości przestrzeni publicznej. Wiaty z dodatkową roślinnością dają pasażerom komunikacji publicznej większy komfort oczekiwania na autobus czy tramwaj, bo lepiej chronią przed słońcem, tworzy się przy nich przyjemny mikroklimat, natomiast rośliny także zapewniają infiltrację zanieczyszczeń powietrza, co w pobliżu ruchliwych dróg wydaje się być szczególnie istotne.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu zawarł umowę z firmą FIORI sp. z o.o. na utworzenie trzech takich przystanków w naszym mieście: po jednym w Śródmieściu, Karbiu i Rozbarku. Łączny koszt tej inwestycji wyniesie ok. 72 tysiące złotych.

- Zielone wiaty przystankowe spełniają kilka funkcji. Przede wszystkim zieleń magazynuje wody opadowe i daje cień podczas upałów - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - Na początek wybraliśmy trzy lokalizacje, dwie w Śródmieściu oraz jedną w Karbiu. W kolejnych latach planujemy zwiększenie liczby zielonych przystanków, głównie w centrum - podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Na przystankach Bytom Sąd przy ul. Sądowej i Bytom Prusa przy ul. Witczaka zostaną ustawione donice, z czego dwie pod nasadzenie roślinności niskiej w posadzi bylin i traw ozdobnych i kolejne dwie pod montaż zielonych ekranów z siatki stalowej ocynkowanej, gdzie zostanie zasadzony bluszcz. Ponadto na ścianach bocznych również przewidziane jest wykonanie nasadzeń. Z kolei na przystanku autobusowym Bytom Karb przy ul. Miechowickiej mają zostać zamontowane zielone ekrany porośnięte bluszczem oraz pojawi się warstwa kory o grubości około 5 cm.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon