Rocznica tragicznych wydarzeń. W sobotę inscenizacja historyczna „Walki o Miechowice”

Pod koniec stycznia 1945 r. do Miechowic wkroczyła Armia Czerwona. Dla kilkuset mieszkańców to „wyzwolenie” oznaczało śmierć. Ta tragiczna historia zostanie po raz kolejny przypomniana podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które zaplanowano na najbliższą sobotę, 28 stycznia 2023 r.

fot. UM w Bytomiu
Walki o Miechowice 1945

Radziecka ofensywa zimowa, która rozpoczęła się 12 stycznia 1945 r. na linii Wisły, trzynaście dni później dotarła do Miechowic. Przed II wojną światową miejscowość leżała w niemieckiej części Górnego Śląska, więc zaczęły się masowe mordy, rabunki i podpalenia. Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń „wyzwolenia”. Dokładna liczba zamordowanych nie jest znana, szacuje się ją na 380 osób.

Widowisko historyczne „Walki o Miechowice”

Przez wiele lat ta tragiczna historia, jak i inne związane z wkroczeniem Armii Czerwonej na Górny Śląsk i polskimi obozami dla Ślązaków, była przemilczana. Pozostała jednak w pamięci i teraz przypominana jest m.in. podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”. Jego siódma edycja obędzie się w sobotę, 28 stycznia 2023 r. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Pro Fortalicium, wspólnie z miastem Bytom, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Muzeum Górnośląskim.

- Przygotowania do wydarzenia trwają już od wielu miesięcy. Jak co roku zobaczymy podczas widowiska znanych polskich aktorów. W wydarzeniu gościł już Cezary Żak, znany z roli w serialu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”. W tym roku udało się nam zaprosić ponownie Lecha Dyblika, który już trzeci raz weźmie udział w inscenizacji, zaproszenie przyjęli także Henryk Gołębiewski i Marek Pyś – mówi Ireneusz Okoń ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Udział w historycznej inscenizacji zapowiedziało prawie 300 rekonstruktorów z 30 grup rekonstrukcji historycznej z Polski, Słowacji i Republiki Czeskiej. Zaplanowano także wydarzenia towarzyszące, min.: wykład oraz wystawy i prezentacje poświęcone Tragedii Miechowickiej, spotkanie autorskie z gośćmi zaproszonymi na inscenizację, a także koncert Lecha Dyblika.

- Widowisko historyczne „Walki o Miechowice” to jedno z największych wydarzeń związanych z rekonstrukcją historyczną w naszym kraju. Miasto jak co roku włączyło się w organizację historycznej inscenizacji, podczas której mieszkańcy naszego miasta, ale również każdy kto interesuje się historią może na żywo zobaczyć rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 78 lat temu w Miechowicach - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Inscenizacja historyczna „Walki o Miechowice”. Program wydarzenia:

Piątek, 27 stycznia 2023 r. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach, ul. Matki Ewy 1:

  • 17.00 - wykład na temat działań wojennych prowadzonych na terenie Miechowic - Dariusz Pietrucha, Stowarzyszenie Pro Fortalicium/
  • 17.45 - spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem, Henrykiem Gołębiewskim i Markiem Pysiem
  • 19.00 - koncert Lecha Dyblika

Sobota, 28 stycznia 2023 r. ProFort Centrum, ul. Kasztanowa:

  • 10.00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej, ul. Frenzla w Bytomiu - Miechowicach
  • 13.30 - przywitanie goście przed rozpoczęciem inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice”
  • 14.00 - początek inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice”

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Lech Dyblik podczas widowiska historycznego w Miechowicach

Może Cię zainteresować:

Widowisko historyczne "Walki o Miechowice 45" w 2023 roku. Wystąpią Dyblik, Gołębiewski i Pyś

Autor: Tomasz Borówka

22/11/2022

VI edycja Widowiska Historycznego Walki o Miechowice 1945

Może Cię zainteresować:

VI edycja Widowiska Historycznego "Walki o Miechowice 1945"

Autor: reklama

15/01/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon