Rusza przebudowa wiaduktu kolejowego. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

Zgodnie z zapowiedziami PKP PLK rusza przebudowa wiaduktu kolejowego w rejonie Zamłynia pomiędzy pl. Michała Wolskiego a ul. Zabrzańską i Łagiewnicką. Prace zostały podzielone na etapy, w związku z czym wiadukt zostanie wyłączony z ruchu kołowego i szynowego w trzy kolejne weekendy stycznia 2023 roku.

W piątek, 13 stycznia ruszy zapowiadana przebudowa wiaduktu kolejowego. By ograniczyć powstające z tego tytułu utrudnienia w ruchu, prace remontowe odbywać będą się w trzy następujące po sobie weekendy. Wiadukt kolejowy w rejonie Zamłynia zostanie wyłączony z ruchu:

 • 13 stycznia od godziny 18:00 do 16 stycznia do godziny 4:00,
 • 20 stycznia od godz. 18:00 do 23 stycznia do godziny 4:00,
 • 27 stycznia od godz. 18:00 do 30 stycznia do godziny 4:00.

Jak informuje wykonawca prac firma PORR S.A., która realizuje przebudowę linii kolejowej nr 131, w trakcie remontu wykonany zostanie demontaż sieci trakcji tramwajowej, jej tymczasowe przełożenie i podwieszenie oraz rozstawianie i balastowanie dźwigu przeznaczonego do rozbiórki wiaduktu. Dlatego też wszystkie prace prowadzone bezpośrednio nad jezdnią pod wiaduktem ze względów bezpieczeństwa muszą odbywać się przy całkowitym wyłączeniu ruchu kołowego i szynowego.

Zmiany będą obowiązywać przez trzy weekendy

- Zmiany zostaną wprowadzone w piątek 13 stycznia o godz. 18:00. Wówczas przejazd pod wiaduktem z obydwu stron tj. od strony pl. Wolskiego oraz od strony ul. Zabrzańskiej i Łagiewnickiej zostanie zamknięty dla ruchu kołowego - informuje Urząd Miejski w Bytomiu. - Ruch autobusów i tramwajów zostanie ograniczony, zakaz dla komunikacji autobusowej będzie obowiązywał od północy z 13 na 14 stycznia, zaś dla tramwajów od godz. 4:00 14 stycznia - dodaje.

Magistrat dodaje, że otwarcie przejazdu dla pojazdów kołowych i szynowych nastąpi w poniedziałek, 16 stycznia od godz. 4:00. Zatem kierowcy w dniach 14-15 stycznia kierowcy będą musieli korzystać z zaplanowanych objazdów, zaś komunikacja tramwajowa i autobusowa w tym okresie będzie kursowała według zmienionych tras i rozkładów. Szczegółowe zmiany w rozkładzie będą dostępne na stronie ZTM.

Analogiczne zmiany, jak te które zostaną wprowadzone w dniach 13-16 stycznia powtórzą się w pozostałe weekendy stycznia.

Liczne zmiany w ruchu na kilku ulicach Bytomia

Zgodnie z przygotowanym przez wykonawcę przebudowy projektem organizacji ruchu na czas robót budowlanych, zmiany będą dotyczyć organizacji ruchu na ulicach: Kolejowej, ul. Plac Michała Wolskiego, Jagiellońskiej, Zabrzańskiej oraz Łagiewnickiej. Tym samym:

 • ruch kołowy od strony ul. Jagiellońskiej zostanie zawężony do jednego pasa ruchu umożliwiającego skręt w kierunku pl. Wolskiego, a następnie ul. Powstańców Warszawskich dalej trasą wprowadzonego objazdu,
 • ruch kołowy od strony ul. Kolejowej a następnie ul. Plac Michała Wolskiego zostanie zawężony z trzech do dwóch pasów na wysokości dojazdu do skrzyżowania ul. Kolejowej z ul. Powstańców Warszawskich, a następnie do jednego pasa ruchu na wysokości dojazdu do skrzyżowania z ul. Jagiellońską,
 • od strony ul. Zabrzańskiej w rejonie dojazdu do skrzyżowania z ul. Łagiewnicką, jezdnia zostanie zawężona do jednego pasa ruchu, umożliwiając kierowcom skręt w stronę Łagiewnik i dalej trasą objazdu do centrum Bytomia,
 • od strony ul. Łagiewnickiej w rejonie dojazdu do skrzyżowania z ul. Zabrzańską, ruch kołowy zostanie poprowadzony pasem jezdni umożliwiającym lewoskręt w kierunku do Szombierek,
 • na ulicach Kolejowej, Plac Michała Wolskiego, Zabrzańskiej i Łagiewnickiej w rejonie wprowadzanych zmian w organizacji ruchu będzie ograniczenie prędkości do 30km/h.

Prace równolegle prowadzone są na ul. Miarki

Równolegle z planowanymi zamknięciami wiaduktu w rejonie Zamłynia, zaplanowane są prace wprowadzające tymczasową zmianę w organizacji ruchu na ulicy Miarki, polegające na wprowadzeniu dwóch pasów ruchu na całej długości ulicy. Likwidowane jest istniejące oznakowanie i wprowadzane nowe.

- Prosimy kierowców o ostrożną jazdę ulicą Miarki, szczególnie w rejonie przejść dla pieszych i skrzyżowań, ponieważ w związku z trudnymi warunkami pogodowymi - opady deszczu, między likwidacją oznakowania poziomego, a wprowadzeniem nowego, na ulicy nie są wymalowane pasy ruchu - apeluje urząd miejski. - Oznakowanie poziome będzie wprowadzane sukcesywnie, w dniach, w których nie będą występować opady deszczu -dodaje.

Zmiany w ruchu pieszym i tymczasowe przystanki

W związku z prowadzonymi pracami rozbiórkowymi wiaduktu w rejonie Zamłynia, zostaną także wprowadzone zmiany w ruchu pieszym:

 • przejście dla pieszych pod wiaduktem zarówno od strony ul. Miarki, jak i Łagiewnickiej będzie zamknięte, a piesi będą musieli korzystać z tymczasowego przejścia dla pieszych zlokalizowanego w rejonie dworca autobusowego od strony pl. Wolskiego,
 • od strony Szombierek przejście dla pieszych rozpoczyna się pomiędzy Zamłyniem a ul. Wyzwolenia - chodnikiem po północnej stronie ulicy Zabrzańskiej.

Oprócz tego wskutek zamknięcia przejazdu pod wiaduktem zostaną wyznaczone tymczasowe przystanki autobusowe zlokalizowane przy ulicach:

 • Zabrzańskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Małgorzatki;
 • Wyzwolenia po obydwu stronach jezdni /odcinek w kierunku szybu „Krystyna” dawnej KWK Szombierki.

Wszystkie zmiany dotyczące rozkładów jazdy autobusów na liniach obsługujących Łagiewniki i Szombierki dostępne będą na stronie Komunikaty Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Bytom Stroszek

Może Cię zainteresować:

Są efekty remontu torowisk w centrum. Tramwaje wracają na Stroszek i Dymitrow

Autor: Michał Wroński

23/12/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Rozbiorka wiaduktu przy ul. Miarki

Rozbierają wiadukt. Przejazd znów jest zamknięty

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Mariusz Wołosz w "Musimy porozmawiać o Bytomiu"

Wołosz: "Rynek wymaga przebudowy. Będziemy szukać pieniędzy"

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony