Rusza przebudowa wiaduktu kolejowego. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

Zgodnie z zapowiedziami PKP PLK rusza przebudowa wiaduktu kolejowego w rejonie Zamłynia pomiędzy pl. Michała Wolskiego a ul. Zabrzańską i Łagiewnicką. Prace zostały podzielone na etapy, w związku z czym wiadukt zostanie wyłączony z ruchu kołowego i szynowego w trzy kolejne weekendy stycznia 2023 roku.

W piątek, 13 stycznia ruszy zapowiadana przebudowa wiaduktu kolejowego. By ograniczyć powstające z tego tytułu utrudnienia w ruchu, prace remontowe odbywać będą się w trzy następujące po sobie weekendy. Wiadukt kolejowy w rejonie Zamłynia zostanie wyłączony z ruchu:

 • 13 stycznia od godziny 18:00 do 16 stycznia do godziny 4:00,
 • 20 stycznia od godz. 18:00 do 23 stycznia do godziny 4:00,
 • 27 stycznia od godz. 18:00 do 30 stycznia do godziny 4:00.

Jak informuje wykonawca prac firma PORR S.A., która realizuje przebudowę linii kolejowej nr 131, w trakcie remontu wykonany zostanie demontaż sieci trakcji tramwajowej, jej tymczasowe przełożenie i podwieszenie oraz rozstawianie i balastowanie dźwigu przeznaczonego do rozbiórki wiaduktu. Dlatego też wszystkie prace prowadzone bezpośrednio nad jezdnią pod wiaduktem ze względów bezpieczeństwa muszą odbywać się przy całkowitym wyłączeniu ruchu kołowego i szynowego.

Zmiany będą obowiązywać przez trzy weekendy

- Zmiany zostaną wprowadzone w piątek 13 stycznia o godz. 18:00. Wówczas przejazd pod wiaduktem z obydwu stron tj. od strony pl. Wolskiego oraz od strony ul. Zabrzańskiej i Łagiewnickiej zostanie zamknięty dla ruchu kołowego - informuje Urząd Miejski w Bytomiu. - Ruch autobusów i tramwajów zostanie ograniczony, zakaz dla komunikacji autobusowej będzie obowiązywał od północy z 13 na 14 stycznia, zaś dla tramwajów od godz. 4:00 14 stycznia - dodaje.

Magistrat dodaje, że otwarcie przejazdu dla pojazdów kołowych i szynowych nastąpi w poniedziałek, 16 stycznia od godz. 4:00. Zatem kierowcy w dniach 14-15 stycznia kierowcy będą musieli korzystać z zaplanowanych objazdów, zaś komunikacja tramwajowa i autobusowa w tym okresie będzie kursowała według zmienionych tras i rozkładów. Szczegółowe zmiany w rozkładzie będą dostępne na stronie ZTM.

Analogiczne zmiany, jak te które zostaną wprowadzone w dniach 13-16 stycznia powtórzą się w pozostałe weekendy stycznia.

Liczne zmiany w ruchu na kilku ulicach Bytomia

Zgodnie z przygotowanym przez wykonawcę przebudowy projektem organizacji ruchu na czas robót budowlanych, zmiany będą dotyczyć organizacji ruchu na ulicach: Kolejowej, ul. Plac Michała Wolskiego, Jagiellońskiej, Zabrzańskiej oraz Łagiewnickiej. Tym samym:

 • ruch kołowy od strony ul. Jagiellońskiej zostanie zawężony do jednego pasa ruchu umożliwiającego skręt w kierunku pl. Wolskiego, a następnie ul. Powstańców Warszawskich dalej trasą wprowadzonego objazdu,
 • ruch kołowy od strony ul. Kolejowej a następnie ul. Plac Michała Wolskiego zostanie zawężony z trzech do dwóch pasów na wysokości dojazdu do skrzyżowania ul. Kolejowej z ul. Powstańców Warszawskich, a następnie do jednego pasa ruchu na wysokości dojazdu do skrzyżowania z ul. Jagiellońską,
 • od strony ul. Zabrzańskiej w rejonie dojazdu do skrzyżowania z ul. Łagiewnicką, jezdnia zostanie zawężona do jednego pasa ruchu, umożliwiając kierowcom skręt w stronę Łagiewnik i dalej trasą objazdu do centrum Bytomia,
 • od strony ul. Łagiewnickiej w rejonie dojazdu do skrzyżowania z ul. Zabrzańską, ruch kołowy zostanie poprowadzony pasem jezdni umożliwiającym lewoskręt w kierunku do Szombierek,
 • na ulicach Kolejowej, Plac Michała Wolskiego, Zabrzańskiej i Łagiewnickiej w rejonie wprowadzanych zmian w organizacji ruchu będzie ograniczenie prędkości do 30km/h.

Prace równolegle prowadzone są na ul. Miarki

Równolegle z planowanymi zamknięciami wiaduktu w rejonie Zamłynia, zaplanowane są prace wprowadzające tymczasową zmianę w organizacji ruchu na ulicy Miarki, polegające na wprowadzeniu dwóch pasów ruchu na całej długości ulicy. Likwidowane jest istniejące oznakowanie i wprowadzane nowe.

- Prosimy kierowców o ostrożną jazdę ulicą Miarki, szczególnie w rejonie przejść dla pieszych i skrzyżowań, ponieważ w związku z trudnymi warunkami pogodowymi - opady deszczu, między likwidacją oznakowania poziomego, a wprowadzeniem nowego, na ulicy nie są wymalowane pasy ruchu - apeluje urząd miejski. - Oznakowanie poziome będzie wprowadzane sukcesywnie, w dniach, w których nie będą występować opady deszczu -dodaje.

Zmiany w ruchu pieszym i tymczasowe przystanki

W związku z prowadzonymi pracami rozbiórkowymi wiaduktu w rejonie Zamłynia, zostaną także wprowadzone zmiany w ruchu pieszym:

 • przejście dla pieszych pod wiaduktem zarówno od strony ul. Miarki, jak i Łagiewnickiej będzie zamknięte, a piesi będą musieli korzystać z tymczasowego przejścia dla pieszych zlokalizowanego w rejonie dworca autobusowego od strony pl. Wolskiego,
 • od strony Szombierek przejście dla pieszych rozpoczyna się pomiędzy Zamłyniem a ul. Wyzwolenia - chodnikiem po północnej stronie ulicy Zabrzańskiej.

Oprócz tego wskutek zamknięcia przejazdu pod wiaduktem zostaną wyznaczone tymczasowe przystanki autobusowe zlokalizowane przy ulicach:

 • Zabrzańskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Małgorzatki;
 • Wyzwolenia po obydwu stronach jezdni /odcinek w kierunku szybu „Krystyna” dawnej KWK Szombierki.

Wszystkie zmiany dotyczące rozkładów jazdy autobusów na liniach obsługujących Łagiewniki i Szombierki dostępne będą na stronie Komunikaty Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Bytom Stroszek

Może Cię zainteresować:

Są efekty remontu torowisk w centrum. Tramwaje wracają na Stroszek i Dymitrow

Autor: Michał Wroński

23/12/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon