Rusztowania stoją przy EC Szombierki. Pierwsze prace na wieży wodno-zegarowej

Przy Elektrociepłowni Szombierki rozstawiono rusztowania. Pierwsze prace to wymiana poszycia i części konstrukcji wieży wodno-zegarowej. - Trzymam kciuki za inwestora - napisał na Facebooku prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Daniel Lekszycki
Wieza ec szombierki rusztowania

W poniedziałek, 8 maja 2023 roku, na terenie Elektrociepłowni Szombierki pojawili się robotnicy. Rusztowania rozstawiono przy wieży wodno-zegarowej, ponieważ zgodnie z zapowiedziami właściciela - Grupy Arche - w pierwszej kolejności planowana jest wymiana jej poszycia i części konstrukcji (więźby). Prace mają potrwać od dwóch do trzech miesięcy.

- Prace prowadzone są w uzgodnieniu ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który jeszcze na poprzedniego właściciela EC Szombierki nałożył obowiązek przeprowadzenia niezbędnych prac związanych z zabezpieczeniem dachu wieży zegarowej, maszynowni, pompowni, kotłowni. Trzymam kciuki za inwestora - napisał na Facebooku prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Dach wieży wodno-zegarowej ma zostać doprowadzony do stanu docelowego. Pozostałe, które wymagają pilnej interwencji, powinny zostać trwale zabezpieczone - tak tłumaczył nam pod koniec marca Konrad Frelik, który w Grupie Arche odpowiada za EC Szombierki.

Co dalej z EC Szombierki?

Przypomnimy, że Grupa Arche sfinalizowała zakup Elektrociepłowni Szombierki w połowie 2022 roku. Nowy inwestor przejął zabytek od poprzedniego właściciela - Rezonator S.A. - za dziesięć milionów złotych.

Od samego początku przedstawiciele firmy zapowiadali, że priorytetem jest zabezpieczenie dachów obiektu przed najbliższą zimą. To się jednak nie udało.

- Zdecydowały pewne procedury, których nie jesteśmy w stanie przyspieszyć Nie rezygnujemy z naszych planów, czyli kompleksowego zabezpieczenia obiektu, ale musimy najpierw dopiąć formalności, a dopiero później będziemy mogli przystąpić do robót - tłumaczył jesienią Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche. - I nie ma w tym winy miasta lub konserwatora, którzy działają bardzo sprawnie. Tyle po prostu trwają formalności przy tak skomplikowanych projektach - dodał.

Wcześniej sporządzono szczegółową inwentaryzację obiektu, ponieważ jego dokumentacja okazała się szczątkowa. Wykonano m.in. pomiary laserowe.

Inwestor ma zamiar ubiegać się o dofinansowanie na remont EC Szombierki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Unii Europejskiej. W przyszłości planuje stworzyć w tym miejscu m.in. restaurację, hotel oraz przestrzeń o przeznaczeniu kulturalnym, wystawienniczym czy kongresowym, a także miejsce dla uczelni wyższej z akademikami, ukierunkowanej na działania kreatywne.

Żabie Doły zagrożone Wojewoda zgodził się na rozebranie nasypu Protestują mieszkańcy

Może Cię zainteresować:

Walka o Żabie Doły. Wojewoda dał zgodę na rozebranie nasypu

Autor: Maciej Poloczek

08/05/2023

Piotr lasyk

Może Cię zainteresować:

Piotr Lasyk, jedyny śląski sędzia w piłkarskiej Ekstraklasie najbardziej lubi mecze... pod Rybnikiem i Raciborzem

Autor: Arkadiusz Nauka

07/05/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon