Secesyjny budynek dawnej Szkoły Realnej w Bytomiu nominowany w plebiscycie Śląska Lokacja Filmowa

Budynek dawnej Szkoły Realnej w Bytomiu został nominowany do plebiscytu Śląska Lokacja Filmowa. Obecna siedziba IV LO ma szansę zdobyć tytuł najbardziej filmowego miejsca w województwie śląskim. Internetowe głosowanie potrwa do 14 czerwca.

"Sikorak" walczy o tytuł najbardziej filmowego miejsca w województwie

Na początku czerwca rozpoczął się plebiscyt na najbardziej filmowe miejsce 2023 roku. W tym roku do plebiscytu pn. "Śląska Lokacja Filmowa" nominowanych zostało pięć miejsc z regionu, w tym jeden z architektonicznych symboli Bytomia - secesyjny budynek dawnej Szkoły Realnej, a obecnie siedziba IV Liceum Ogólnokształcącego.

- Przyciągający uwagę kolorową glazurowaną cegłą budynek, powstał w latach 1901-1902, a jego autorem był miejski architekt Karl Brϋgger. W 1977 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków - opisuje bytomską perełkę architektoniczną urząd miejski.

Warto podkreślić, że do dziś w budynku zachowały się elementy pierwotnego wyposażenia stałego, np. zaprojektowane specjalnie dla szkoły secesyjne szafy na pomoce naukowe, czy reprezentacyjna aula na drugim piętrze z oryginalną stolarką drzwi, okien, sztukaterią, drewnianą boazerią oraz fragmentami polichromii.

To internauci wybiorą najbardziej filmowe miejsce

O tym, które miejsce zostanie laureatem - "Śląską Lokacją Filmową” zdecydują w głosowaniu internauci. Codziennie z każdego IP komputera można oddać jeden głoś, przez cały czas trwania plebiscytu. Link do głosowania jest dostępny tutaj. Zwycięzca plebiscytu zostanie ogłoszony 18 czerwca.

Wraz z bytomskim „Sikorakiem” o tytuł najbardziej filmowej lokacji powalczą: Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Global Office Park w Katowicach, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach i Źródła Zygmunta w Złotym Potoku.

Zwycięzca plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2023, a spot przygotowany przez Silesia Film promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach.

Wieza zegarowa IV LO w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Inny niż wszystkie symbol architektury Bytomia. Ta wieża

Autor: Redakcja

04/05/2023

Rynek Bytom

Może Cię zainteresować:

Zielony skwer zamiast placu czerwonego na Rynku. Nostalgiczny Bytom w amatorskim filmie z 1997 roku

Autor: Redakcja Bytomski

24/06/2023

Orły 2023

Może Cię zainteresować:

Orły 2023. "Lombard" nagrodzony w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny

Autor: Martyna Urban

07/03/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon