"Sikorak" został najbardziej filmowym miejscem w woj. śląskim. Zwycięzcę wybrali internauci

Internauci wybrali, który obiekt w województwie śląskim zasługuje na tytuł "Śląskiej Lokacji Filmowej 2023". Tytuł ten otrzymało IV LO im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu. Ponadto "Lombard" Łukasza Kowalskiego został ulubionym filmem 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego.

UM w Bytomiu
Sikorak

IV LO w Bytomiu z tytułem "Śląskiej Lokacji Filmowej 2023"

W niedzielę, 18 czerwca odbyła się gala 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego. W Kinoteatrze Rialto w Katowicach ogłoszono zwycięzców dwóch tegorocznych plebiscytów filmowych organizowanych w województwie śląskim przez Instytucję Filmową Silesia Film i Silesia Film Commission.

- Głosami internautów tytuł „Śląskiej Lokacji Filmowej 2023” otrzymało IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu, a ulubionym filmem 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego został „Lombard” Łukasza Kowalskiego - poinformował Urząd Miejski w Bytomiu.

Nagrodą za otrzymany tytuł będzie przygotowanie przez Silesia Film spotu promującego IV Liceum Ogólnokształcące, który będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach.

Bytomski "Sikorak" to jeden z architektonicznych symboli Bytomia. Secesyjny budynek dawnej Szkoły Realnej przyciąga uwagę kolorową glazurowaną cegłą. Budynek powstał w latach 1901-1902, a jego autorem był miejski architekt Karl Brϋgger. W latach 70. obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Nadal zachowały się w nim elementy pierwotnego wyposażenia stałego, np. zaprojektowane specjalnie dla szkoły secesyjne szafy na pomoce naukowe czy reprezentacyjna aula na drugim piętrze z oryginalną stolarką drzwi, okien, sztukaterią, drewnianą boazerią oraz fragmentami polichromii.

Sikorak najbardziej filmowym miejscem w województwie

Przypomnijmy, że o tytuł najbardziej filmowego miejsca w województwie śląskim rywalizowały cztery obiekty: bytomski „Sikorak”, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Global Office Park w Katowicach, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach oraz Źródła Zygmunta w Złotym Potoku.

"Lombard" z wyróżnieniem

Podczas gali wyróżniony został również „Lombard”, który został ulubionym filmem 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego. Dokument już wcześniej otrzymał wiele nagród na polskich i światowych festiwalach, m.in. Orła - Polską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu dokumentalnego, Grand Prix 19. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity i wyróżnienie specjalne na festiwalu "L’Europe Autour de l’Europe" w Paryżu.

Oprócz tego na wydarzeniu specjalne wyróżnienie „Mecenasa Sztuki Filmowej w Województwie Śląskim” otrzymał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Budynek LO nominowany do konkursu

Może Cię zainteresować:

Secesyjny budynek dawnej Szkoły Realnej w Bytomiu nominowany w plebiscycie Śląska Lokacja Filmowa

Autor: Martyna Urban

05/06/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon