Spacer szlakiem fortyfikacji OWŚ na Żabich Dołach już w niedzielę 14 stycznia

Stowarzyszenie „Ocalmy Żabie Doły” zaprasza na pierwszy w tym roku, a kolejny z cyklu spacerów edukacyjnych, spacer po Żabich Dołach.

Już po raz czwarty stowarzyszenie „Ocalmy Żabie Doły” zaprasza na spacer edukacyjno-krajoznawczy z przewodnikiem. Tym razem będzie to okazja, aby poznać Żabie Doły z dość nietypowej strony – jako świadka militarnej historii regionu.

Przez teren zespołu przyrodniczo-krajobrazowego przebiega bowiem największa linia polskich fortyfikacji w obecnych granicach Polski – Obszar Warowny „Śląsk”. Znajduje się tutaj aż pięć schronów bojowych tej linii umocnień, zbudowanych w latach 30. XX wieku.

Spacerujący odwiedzą każdy z tych obiektów, a niektóre będzie można poznać nawet od wewnątrz.

Spacer poprowadzą członkowie stowarzyszenia Pro Fortalicium, koła terenowego „Chorzów”.

Spacer w niedzielę 14 stycznia

Spacer odbędzie się w niedzielę 14 stycznia, rozpocznie się o 10.00 i potrwa około 3 godzin. Miejsce zbiórki – Parking Dolina Górnika. Długość trasy to około 6 km, a jej dokładna mapa dostępna jest na stronie wydarzenia na Facebooku.

Zalecane jest wygodne obuwie terenowe i odzież przeciwdeszczowa. Udział w spacerze jest bezpłatny i bez zapisów – wystarczy pojawić się na zbiórce.

Cykl spacerów edukacyjnych

Inicjatywa Żabie Doły kontynuuje w nowym roku organizację cyklu spacerów edukacyjnych. W ubiegłym roku odbyły się: spacer przyrodniczy, spacer śladem kolei i historii, a także spacer ornitologiczny. Stowarzyszenie planuje również wystawę zdjęć Żabich Dołów. – Wśród miłośników tego terenu jest wielu wspaniałych fotografów przyrody. Prace tych, którzy podzielili się z nami swym dorobkiem, chcemy już wkrótce zaprezentować szerszej publiczności - również tej, która nie zdaje sobie jeszcze sprawy z niematerialnej wartości Żabich Dołów. – możemy przeczytać na profilu stowarzyszenia.

Remont supersamu 01

Może Cię zainteresować:

Supersam w remoncie. W PRL-u był największym domem towarowym Bytomia

Autor: Daniel Lekszycki

05/01/2024

Wypadek zabrzanska bytom 09

Może Cię zainteresować:

Zmarł starszy mężczyzna, potrącony 5 stycznia 2024 r. na przejściu dla pieszych w Bytomiu Szombierkach

Autor: Katarzyna Pachelska

06/01/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon