Spotkanie z autorką bestsellerowej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Czy doświadczenie przeszłych pokoleń przenosi się na obecne życie kobiet?

Już w ten czwartek, 14 grudnia 2023 r. o godz. 17.30 Bytomskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką reportaży „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” i „Służące do wszystkiego”. Z pisarką będzie można porozmawiać o przeszłości, o życiu wiejskich kobiet kilkadziesiąt lat temu.

Becek joanna kuciel 14 12 23

Jej najnowsza publikacja w tej chwili zajmuje pierwsze miejsca list bestsellerów w Polsce (Empik, Bonito, taniaksiazka.pl), a od momentu jej wydania w maju 2023 r. znajduje się w czołówce top 10 najczęściej odwiedzanych tytułów portalu lubimyczytać.pl. Książka w październiku 2023 r. przekroczyła 160 tys. sprzedanych egzemplarzy i 12 dodruków. Jej obecny nakład to 250 tys. egzemplarzy.

W najbliższy czwartek, 14 grudnia o 17.30 w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką reportaży „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” oraz „Służących do wszystkiego”. Becek zaprasza na rozmowę o przeszłości, o życiu wiejskich kobiet na przestrzeni wieków.

Czy doświadczenie przeszłych pokoleń przenosi się na obecne życie kobiet? Ta książka pomaga zrozumieć ten aspekt naszej historii

– Pretekstem do rozmowy z twórczynią będzie jej najnowsza książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Autorka wraca do tematu wiejskich kobiet. Daje głos bohaterkom, aby mogły opowiedzieć o swoim życiu: codziennych przeciwnościach, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie. Jak wspomina sama autorka, czytając „Chłopki”, można zdziwić się, jak realia w nich przedstawione, są zbliżone do tych utrwalonych przez Reymonta na początku XX wieku. – czytamy na stronie wydarzenia BCK.

Spotkanie poprowadzi Ewa Niewiadomska, dziennikarka Radia Katowice.

Bilety dostępne w cenie 5 zł.

Joanna Kuciel-Frydryszak to absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka, autorka cenionych przez czytelników i krytyków biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie” (2012) oraz „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” (2017), a także bestsellerowych „Służących do wszystkiego” (2018). Nominowana do Nagrody Historycznej „Polityki” 2019, Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej 2019, a także Nagrody im. Józefa Łukaszewicza 2018 i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego 2013. Jesienią 2023 roku otrzymała tytuł Wrocławianki Roku 2023 w kategorii: twórczyni.

Orkiestra muzyki nowej bytom

Może Cię zainteresować:

Bytomska Orkiestra Muzyki Nowej wystąpi 16 grudnia 2023 r. w pięknie odrestaurowanej sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu

Autor: Katarzyna Pachelska

07/12/2023

Malgorzata walewska

Może Cię zainteresować:

Premiera w Operze Śląskiej w Bytomiu: "Bal maskowy" Giuseppe Verdiego z udziałem m.in. Małgorzaty Walewskiej

Autor: Katarzyna Pachelska

05/12/2023

Bytomski Jarmark Świąteczny

Może Cię zainteresować:

Rusza Bytomski Jarmark Świąteczny. Będą kolędy, fire show i pokazy rzeźbienia w lodzie

Autor: Redakcja

01/12/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon