Strach będzie odbierał twoje śmieci

W biuletynie informacji publicznej właśnie ukazała się informacja o tym kto wygrał przetarg na odbiór śmieci od mieszkańców Bytomia.

Bytomski2 zd

Do przetargu startowało pięć firm, a ostatecznie to firma „Prywatny zakład oczyszczania Miasta Waldemar Strach” (na zdjęciu) wygrała przetarg na odbiór bytomskich śmieci.

Przypomnijmy, segregacja odpadów to obowiązek nałożony na nas przez rząd.

Płatność

Za śmieci zapłacimy dopiero w następnym miesiącu. Bytomscy radni uchwalili uchwałę, która daje bytomianom możliwość płacenia za śmieci dopiero po miesiącu wykonywania usługi. Zatem – gmina będzie odbierać odpady od 1 lipca, a płacić za to trzeba będzie do 20 sierpnia.

Jak segregować odpady? Co to są odpady komunalne, zmieszane czy biodegradowalne? Zobacz specjalny spoty, przygotowany na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

{youtube}YMvoTLxuOZs{/youtube}

O pojemnikach na śmieci

Zielony, brązowy i czarny – takie kolory będą miały w Bytomiu pojemniki na odpady. Do zielonych wrzucać będziemy papier, szkło, tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe. Do brązowych – odpady biodegradowalne, a do czarnych – odpady zmieszane. Segregacja odpadów to obowiązek narzucony nam przez rząd. Od 1 lipca nowa „ustawa śmieciowa” obowiązywać będzie w całym kraju.

Selektywna zbiórka to nic innego, jak segregacja śmieci. Odpady komunalne, to śmieci wytworzone w domach.

Opakowania wielomateriałowe, to takie, które pozornie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Często wydaje nam się, że kupujemy soki czy mleko w papierowych kartonach. Tymczasem takie opakowanie składa się aż z trzech składników: papieru, aluminium i folii. To właśnie są opakowania wielomateriałowe, które w naszym mieście powinniśmy wrzucać do pojemników zielonych.

A odpady biodegradowalne? To te, które powstają w naszych kuchniach – resztki jedzenia, a także resztki traw, liście, gałęzie, kwiaty cięte i doniczkowe. Te odpady będziemy w Bytomiu wrzucać do pojemników brązowych.

A do pojemników czarnych? Środki higieniczne (np.: zużyte pieluchy), popiół, brudne worki, a także śmieci nieposegregowane.

Pomocne informacje o śmieciach na stronie UM - KLIK

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon