Strach nie będzie wywoził śmieci? UM ponownie analizuje oferty

Po zaskarżeniu wyboru firmy odbierającej odpady komunalne trzeba jeszcze raz przeanalizować oferty. W najgorszym wypadku cała procedura potrwa do końca wakacji.

Bytomski2 hasioki

Według zasad uregulowanych w nowej ustawie, mieszkańcy od 1 lipca nie będą musieli na własną rękę podpisywać umów z przedsiębiorstwami utrzymania czystości, lecz będzie to robić gmina i to z nią będzie trzeba się rozliczać. Niestety, jak to często bywa, na początku nowe przepisy wywołują chaos. W wielu gminach w dalszym ciągu nie udało się wyłonić firm odbierających odpady, w wyniku czego te zamiast trafiać na wysypiska, piętrzą się na podwórkach.

Władze Bytomia również nie zdołały wybrać zleceniobiorcy na czas, choć przetarg został rozpisany jeszcze w kwietniu. Miasto zdecydowało się na usługi firmy Waldemara Stracha, którą zapewne zna większość bytomian, bowiem dotąd obsługiwała ponad połowę z nich. Tę decyzję zaskarżyła jednak konkurencyja Alba, a Krajowa Izba Odwoławcza uznała skargę za zasadną, oceniając ceny Stracha jako rażąco niską. Oficjalne pismo w tej sprawie wpłynęło do Urzędu Miejskiego dopiero po dwóch tygodniach, dlatego dopiero teraz gmina może rozpocząć procedurę ponownej analizy ofert, lecz tym razem z pominięciem firmy Waldemara Stracha.

Wiceprezydent Andrzej Panek tłumaczy, że miasto zdecydowało się na taki wybór, ponieważ było przekonane, iż firma będzie w stanie realizować zamówienie za zaproponowaną cenę. Dotąd Strach obsługiwał większość gospodarstw domowych w Bytomiu za podobne pieniądze, co dawało podstawę, aby sądzić, że zaproponowana oferta jest właściwie oszacowana. Waldemar Strach przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie na przeszło stustronnicowym dokumencie, który jest obecnie analizowany przez urzędników.

Mariusz Heler, przewodniczący komisji przetargowej ocenia, że ponowny wybór odbiorcy śmieci nastąpi nie wcześniej, niż w ciągu dwóch tygodni. Jeśli dojdzie do kolejnych odwołań, cały proces może zakończyć się dopiero na przełomie sierpnia i września.

W związku z przedłużającym się postępowaniem przetargowym, gmina uruchomiła akcję informacyjną, w ramach której rozesłano do mieszkańców pisma z potrzebnymi informacjami oraz udostępniło trzy numery telefonów, pod którymi mogą rozwiać swoje wątpliwości. Tymczasowo muszą sami podpisać umowy z odbiorcami odpadów, ale będzie się z nimi rozliczać miasto. Pomimo że nowa ustawa śmieciowa obowiązuje prawie od miesiąca, w Bytomiu nie śmieci nie zalegają w kubłach i są na bieżąco wywożone z posesji. Dajcie nam znać, jeśli gdzieś są z tym problemy.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski2 elektro smieci

Jest harmonogram odbioru elektro-śmieci

Bytomski2 smieci

KIO odrzuciło skargę Alby

Bytomski2 9a319273087cf775f4c0e23f2123a2cd

Z fejsa Bytomski.pl

Bytomski2 hasioki

Miasto nadal nie podpisało umowy na wywóz...

Bytomski2 hasioki

Nadal nie wiadomo, kto zajmie się odpadami

Bytomski2 hasioki

UWAGA! Nie ma jeszcze firmy, która odbierze śmieci

Bytomski2 zd

Strach będzie odbierał twoje śmieci