Strefa ekonomiczna się zapełnia. Sprzedano kolejną działkę

Następna działka na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Hakuby w Bytomiu znalazła nabywcę. Inwestor z sąsiedniego miasta zamierza wybudować tu zakład produkujący komponenty dźwignic.

Zakłady przy ulicy Hakuby w Bytomiu

Zagospodarowywanie terenów po dawnej kopalni Powstańców Śląskich nabrało tempa. Tylko w zeszłym roku zawarto umowy z dwoma nowymi inwestorami (Domgos 2 i DominoPack), natomiast w tym oddano do użytku nowo wybudowaną halę firmy Cora Lighting oraz wydano pozwolenie na postawienie w jej sąsiedztwie zakładu produkującego konstrukcje stalowe.

W czwartek następna działka przy ul. Hakuby zmieniła właściciela. Na jej zakup za ponad 900 tys. zł zdecydowała się firma KoRo RIW sp. z o.o., która zamierza postawić tam halę przemysłową o powierzchni ok. 1600 m2 wraz z budynkiem biurowo-socjalnym o powierzchni 300 m2. Planowane obiekty mają wykorzystywać nowoczesne technologie oraz odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę i pompę ciepła.

- Bytom wybraliśmy nie tylko ze względu na bliską lokalizację naszej głównej siedziby, miejsce zamieszkania pracowników firmy, ale również bardzo dobrą współpracę z władzami miastami i wsparcie, jakie otrzymaliśmy w procesie nabycia działki - mówi Mirosław Białas, prezes zarządu firmy KoRo RIW Sp. z o.o. - W nowym zakładzie pracy planujemy nie tylko zwiększyć produkcję, ale również wprowadzić automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych oraz uruchomienie laboratorium badawczo-rozwojowego w zakresie spawalnictwa - dodaje Mirosław Białas.

KoRo RIW sp. z o.o. jest polskim oddziałem niemieckiej firmy KoRo RIW GmbH. Oba podmioty specjalizują się w projektowaniu i produkcji wysokiej jakości komponentów dźwignic, które są eksportowane do krajów całego świata. Polska spółka wytwarza m.in. zblocza hakowe, wciągarki, bębny linowe, hamulce, zderzaki, koła jezdne i konstrukcje nośne dźwignic, a także zajmuje się obróbką mechaniczną, spawaniem, naprawą i remontami zbloczy hakowych, hamulców przemysłowych bębnowych i tarczowych. Ponadto firma wykonuje usługi z zakresu projektowania: hamulców przemysłowych zbloczy hakowych, wciągarek suwnic, podzespołów suwnic lejniczych oraz suwnic pracujących w elektrowniach atomowych.

To już szósty inwestor w bytomskiej KSSE. Szacowany koszt budowy zakładu KoRo RIW wynosi blisko 13 milionów złotych. Do dyspozycji przedsiębiorców pozostały już tylko trzy działki, w tym dwie o powierzchni ok. 2 ha i jedna o powierzchni 4,5 ha. Największa z nich jest już jednak przedmiotem rozmów z potencjalnym inwestorem, który chciałby na tym terenie wytwarzać innowacyjny produkt.

- Liczymy, że przy dobrej koniunkturze, cały teren zostanie zagospodarowany w najbliższym czasie - stwierdziła Monika Bryl, zastępca prezesa zarządu KSSE S.A.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon