Świynto Chopskigo Ôblycza Gōrnygo Ślōnska już w sobotę 16 września w Bytomiu Miechowicach. Spotkanie ludzi w strojach ludowych

To będzie już siódme spotkanie ludzi w strojach ludowych z obszaru Górnego Śląska, organizowane przez Związek Górnośląski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 16 września 2023 r. w Bytomiu Miechowicach.

Fot. Magdalena Lubecka
Swieto stroju slaskiego

VII Święto Strojów Ludowych Górnego Śląska - VII Świynto Chopskigo Ôblycza Gōrnygo Ślōnska - odbędzie się już w sobotę 16 września w Bytomiu-Miechowicach.

To już siódme spotkanie ludzi w strojach ludowych z obszaru Górnego Śląska. Tym razem organizatorzy zapraszają wszystkich (w strojach i bez) na ŚLŌNSKI PLAC do Pałacu rodu Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, a wśród nich m.in.

 • zwiedzanie domu Matki Ewy,
 • występ Małego Śląska,
 • prelekcja o strojach rozbarskich,
 • warsztat z wiązania purpurek,
 • heklowanie,
 • sztrykowanie,
 • szycie taszy ze banerów,
 • kulanie gumiklyjzów na czas,
 • bonkawa,
 • kołocz,
 • sznity ze tustym.

Każdy uczestnik w stroju otrzyma certyfikat uczestnictwa oraz weźmie udział w losowaniu nagród.

Instytut Korfantego będzie również obecny w tym przedsięwzięciu poprzez organizację warsztatu krawieckiego „Były SĄSIADKI – teraz będą siatki!”. Podczas warsztatu przekształcimy roll-upy i banery w kolorowe i oryginalne eco-torby o niezwykłym dizajnie. To kontynuacja pomysłu zapoczątkowanego podczas finisażu wystawy „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie", który odbył się w sierpniu w Gliwicach.

Święto "chopskiego" stroju jest organizowane od 2016 roku

- Jest to wydarzenie, które w roku 2016 zainicjował mój świętej pamięci brat Wiktor Franki. Wymyślił je po to, aby miłośnicy i użytkownicy naszych pięknych strojów mogli spotkać się, zaprezentować to nasze bogactwo innym mieszkańcom, porównać stroje z różnych części Górnego Śląska i uwiecznić to wszystko na fotografiach - mówi prezes Związku Górnośląskiego, Grzegorz Franki.

Święto Strojów Ludowych rozpocznie się o godzinie 16.00 w Pałacu w Bytomiu-Miechowicach i potrwa trzy godziny. Organizatorzy zapraszają nie tylko osoby ubrane "po chopsku", ale wszystkich, którzy chcą poznać ten fragment śląskiej kultury. Kwadrans przed rozpoczęciem świętowania delegacja Związku Górnośląskiego zapali znicze i złoży kwiaty przed usytuowanym w pobliżu pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej.

W tym roku Święto organizowane jest przez Związek Górnośląski wraz z Pałacem w Miechowicach, Regionalnym Instytutem Kultury im. Wojciecha Korfantego, Zespołem "Mały Śląsk".

Rafał Rzepka

Może Cię zainteresować:

Donald Tusk odrobił zadanie na tróję? "Uznanie języka śląskiego nie rozwiązuje tzw. sprawy śląskiej"

Autor: Patryk Osadnik

14/09/2023

Monika rosa

Może Cię zainteresować:

Monika Rosa: Uznanie Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną to kolejny krok i nie można się już z tego wycofać

Autor: Patryk Osadnik

08/09/2023

Kołocz śląski

Może Cię zainteresować:

Sernik znalazł się w czołówce światowych rankingów. Pytamy zatem: co z naszym kołoczem? I pytanie drugie, może ważniejsze: z makiem czy z serem?

Autor: Martyna Urban

12/02/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon