Szkody górnicze usunięte. Pociągi wąskotorowe wracają na szlak

Przed dwoma tygodniami doszło do wyboczenia toru bytomskiej wąskotorówki spowodowanego szkodami górniczymi. Uszkodzone torowisko zostało naprawione, a pociągi turystyczne znów mogą wyjechać w trasę.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
Wyboczony tor

Odcinek wąskiego toru w Karbiu od wielu lat jest problematyczny. Niegdyś wszystkie linie kolejowe w rejonie ulicy Celnej biegły na jednym poziomie, jednak w wyniku obniżeń terenu i ciągłego podsypywania torów poszczególne szlaki znajdują się na różnych wysokościach. Najwyżej jest linia normalnotorowa, kilka metrów niżej biegnie wąski tor, a ulica położona jest jeszcze niżej. Dziś aż trudno uwierzyć, że dawniej wszystkie pociągi, samochody, a nawet tramwaje (linia została zlikwidowana) jeździły obok siebie.

Dwa tygodnie temu Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych było zmuszone odwołać zaplanowane przejazdy, ponieważ w Karbiu ponownie doszło do uszkodzenia toru z powodu eksploatacji górniczej. Nastąpiło tam wyboczenie toru, co stworzyło zagrożenie dla ruchu pociągów i wykonywanie przejazdów pasażerskich nie było bezpieczne.

Na szczęście torowisko szybko udało się naprawić i już w ten weekend (21-22 maja) pociągi wrócą na trasę do Tarnowskich Gór. Wąskotorówka będzie kursować zgodnie z rozkładem. Odjazdy ze stacji Bytom Wąskotorowy położonej na tyłach bytomskiego dworca będą odbywać się w godzinach 9:30, 13:30 i 16:30.

Z przyczyn technicznych na odcinku między Śródmieściem a Karbiem wagony będą ciągnięte przez lokomotywę spalinową. Natomiast dalej skład będzie ciągnąć parowóz, który niedawno przeszedł gruntowny remont.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Parowóz i lokomotywa spalinowa

Industriada 2022 w Bytomiu: przejazdy parowozem i drezyną

Wąskotorówka z wagonem motorowym

Byt remont waskotorowki

Bytomska atrakcja turystyczna znów w remoncie

Byt industriada 18

Industriada 2015 w Bytomiu [PROGRAM]

Byt industriada 15

Są wakacje, więc jeździ Wąskotorówka [ROZKŁAD...

Bytomski2 waskotorowka2

Wąskotorówka w weekendy

Bytomski2 kolej

Zatrzymany na gorącym uczynku jak kradł tory...