Szykuje się remont nastawni bramowej na stacji w Bytomiu. PKP PLK ogłosiły przetarg

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na remont nastawni bramowej w Bytomiu. Jak informuje spółka zakres robót został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Prace mają być sfinalizowane pod koniec tego roku.

M. Wroński
Bytom nastawnia bramowa stacja PKP

Najpierw chcieli wyburzać i blokowali wpis do rejestru zabytków

Modernistyczna bramowa nastawnia kolejowa na terenie stacji kolejowej w Bytomiu została wybudowana w połowie lat 30-tych XX stulecia. Szanse na osiągnięcie przez ten obiekt 100. rocznicy istnienia jeszcze niedawno wyglądały bardzo marnie, gdyż w związku z prowadzoną przez PKP PLK modernizację linii kolejowej Chorzów Batory - Bytom - Nakło Śląskie nastawnia miała być wyburzona.

W sprawę włączyli się jednak miejscy społecznicy, władze Bytomia i Wojewódzki Konserwator Zabytków, który jesienią 2022 r. wpisał cały budynek nastawni (wraz z murowaną częścią z klatką schodową i parterem) do rejestru zabytków. Podkreślił on, że obiekt w całości posiada wartość historyczną, „ilustrując modernizację i rozbudowę stacji kolejowej w Bytomiu oraz jej historycznej rangi na terenie Górnego Śląska”, a także unikatową wartość architektoniczną i naukową, „gdyż w sposób autentyczny ilustruje myśl techniczną i projektową inżynierii kolejowej o nietypowych rozwiązaniach konstrukcyjnych oraz z zachowanym wyposażeniem technologicznym”. Co ciekawe, od tej decyzji PKP PLK odwołało się podnosząc, prócz zarzutów czysto formalnych podnosi, że „nastawnia nie posiada cech pozwalających na uznanie jej za zabytek w rozumieniu ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a tym samym brak jest podstaw do wpisania jej do rejestru zabytków”.

Dziś chcą remontować i zapowiadają, że to będzie wizytówka stacji

Z czasem kolejarze zrewidowali swoje stanowisko i od wielu miesięcy powtarzają, że w ramach prowadzonych na stacji PKP w Bytomiu prac układ torowy zostanie dostosowany tak, żeby „był bezpieczny dla tej nastawni i dla korzystających z układu torowego”. W lipcu ubiegłego roku PLK podała, że ogłosiła przetarg na wykonanie projektu remontu obiektu. Spółka podkreśliła, że projektant będzie musiał dobrać technologię robót uwzględniając uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytów, a wykonawca przedsięwzięcia na początek będzie musiał przeprowadzić inwentaryzację obiektu oraz stworzyć kosztorysu prac. Zgodnie z harmonogramem prace projektowe wraz z wystąpieniem o wydanie zgód administracyjnych miały być wykonane do końca roku 2023, zaś same prace remontowe miały być realizowane „w kolejnych latach, po uzyskaniu finansowania”.

Finansowanie najwyraźniej się znalazło, bo 9 lutego PKP PLK poinformowała, że ogłosiła przetarg na remont nastawni bramowej w Bytomiu. Jak podano stalowa konstrukcja obiektu zostanie oczyszczona i odmalowana, wykonana będzie też renowacja elewacji i dachu, a okna i drzwi zostaną wymienione na nowe. Ponadto prace remontowe przeprowadzone będą we wnętrzu obiektu, a montaż nowego oświetlenia zewnętrznego sprawi, że w nocy nastawnia będzie podświetlona.

- Zakończenie prac planowane jest na koniec 2024 r. Zakres robót został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Prace będą finansowane ze środków własnych – przekazało PKP PLK wyrażając przekonanie, że po przeprowadzonych pracach nastawnia ponownie stanie się wizytówką bytomskiej stacji.

Stacja PKP Bytom w przebudowie

Może Cię zainteresować:

Przebudowa stacji w Bytomiu na półmetku. Latem 2024 r. pociągi wrócą na perony

Autor: Michał Wroński

07/08/2023

Stacja PKP Bytom w przebudowie

Może Cię zainteresować:

Przy inwestycjach na kolei chcą się ogrzać politycy. Samorządy na oucie

Autor: Michał Wroński

04/08/2023

Pociag Kolei Śląskich w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Koleje Śląskie z rekordem za rok 2023. Powrót pasażerów widać od lat

Autor: Michał Wroński

26/01/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon