Tak kończy Opera Śląska

Trzy przedstawienia w trzy dni. Na scenie między innymi Andrzej Lampert.

14 czerwca 2013 r. (w piątek) o godz. 18.00 Opera Śląska zaprasza na operę Giuseppe Verdiego „Traviata”, a w sobotę 15 czerwca o godz. 18.00 na operetkę Johanna Straussa „Baron Cygański”. Ostatni dzień na scenie w tym sezonie zakończy opera Giacoma Pucciniego – „Tosca”. Potem nastąpi uroczyste zakończenie 68 sezonu artystycznego i po raz czwarty zostaną wręczone Statuetki - Nagrody Opery Śląskiej.

W tym roku Statuetki powędrują do laureatów w 4 kategoriach: Przyjaciel Teatru, Pracownik Roku, Meloman Roku oraz Nagroda Specjalna.

„Traviata”. Dzieło Giuseppe Verdiego jest jedną z najpiękniejszych historii w dziejach opery. Tragiczna opowieść o Violetcie, paryskiej kurtyzanie, która pragnie porzucić dotychczasowe, pozornie wesołe i beztroskie życie. Pokochawszy młodego arystokratę opuszcza Paryż. Okazuje się, że zerwanie z przeszłością nie może nastąpić tak łatwo. „Traviata” to jedno z arcydzieł, na którym opiera się sława Verdiego. Inwencja melodyczna, muzyczna dramaturgia oraz mistrzostwo scenicznego efektu, to podstawowe cechy tej opery. Wspaniałe arie z tak lubianym toastem na cześć miłości „Libiamo” - znane są nie tylko melomanom. Podczas najbliższego spektaklu w Operze Śląskiej gościnnie wystąpią: w partii Alfreda Andrzej Lampert, w partii Germonta – Andrzej Szkurhan.

„Baron Cygański”. Spektakl, który miał swą premierę 15 grudnia ubiegłego roku. powstał w realizacji: kierownictwo muzyczne – Krzysztof Dziewięcki, reżyseria i choreografia – Henryk Konwiński, dekoracje – Ireneusz Domagała, kostiumy – Małgorzata Słoniowska. W przedstawieniupod batutą Krzysztofa Dziewięckiego w partiach głównych wystąpią: Aleksandra Stokłosa – Saffi, Tomasz Urbaniak – Barinkay, Kamil Zdebel – Ottokar, Swietłana Kaliniczenko – Arsena, Bogdan Kurowski – Kalman Żupan, Homonay – Włodzimierz Skalski, Carnero – Feliks Widera, Czipra – Magdalena Spytek. „Baron cygański” jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych dzieł Johanna Straussa, w którym cygański żywioł przeplata się z wiedeńską elegancją, a wielkie sceny zbiorowe – z nastrojowymi ariami i duetami. To klasyczna operetka w pięknych kostiumach, barwnej scenografii ziemi węgierskiej i Wiednia, urzekająca muzyką, popisami wokalnymi i wspaniałymi scenami baletowymi.

„Tosca”. Operowa historia miłości śpiewaczki Tosci i malarza Cavaradossiego uznawana jest za jedno ze sztandarowych dzieł werystycznych. Do najbardziej znanych fragmentów opery należą: aria Maria z I aktu „Recondita armonia”, aria Tosci z II aktu „Vissi d’arte” oraz aria Cavaradossiego z III aktu – „E lucevan le stelle”. Spektakl miał swą premierę w Bytomiu w październiku 2012, w realizacji Tadeusza Serafina – kierownictwo muzyczne, Tadeusza Bradeckiego – reżyseria i Jagny Janickiej – scenografia. W przedstawieniu w partii tytułowej wystąpi - gościnnie - Katarina Vovkova, jako Cavaradossi – Maciej Komandera, jakoBaron Scarpia – Aleksander Teliga.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon