Trasa S11 wzbudza zastrzeżenia samorządowców. "Nie zgadzamy się na taki wariant"

Nie może być tak, że system dróg krajowych, który ma odciążyć centra miast, powodować szybkie przemieszczanie się pomiędzy regionami, w jednej części Polski rzeczywiście to zrobi, a w drugiej spowoduje konkretne problemy, tak jak w naszym przypadku, kiedy trasa zakończy się w Piekarach Śląskich, a dalej samochody zostaną skierowane na drogi lokalne. Nie zgadzamy się na taki wariant - podkreślił Mariusz Wołosz w Radiu Piekary.

GOV
Roboty drogowe

Trasa S11 zgodnie z założeniami ma prowadzić z Piekar Śląskich do Kołobrzegu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czeka na decyzję środowiskową w sprawie odcinka na terenie województwa śląskiego.

Przebieg drogi ekspresowej od samego początku niepokoi samorządowców z Bytomia, Piekar Śląskich, Radzionkowa i Świerklańca, którzy negatywnie zaopiniowali dwa warianty węzła z autostradą A1, gdzie ma zaczynać się S11. Jak argumentowali, ich wybór będzie miał negatywny wpływ na drogi lokalne. Pozytywnie ocenili tylko trzeci wariant. Przesłali do GDDKiA także uwagi dotyczące uwzględnienia w tym rejonie infrastruktury pieszo-rowerowej, a także szereg innych wniosków.

U prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza największe zastrzeżenia wzbudza zakończenie S11 na węźle z autostradą A1 w Piekarach Śląskich. Jego zdaniem trasa powinna być połączona z DK 79 na wysokości os. Arki Bożka i dalej, zupełnie nowym śladem, prowadzić do autostrady A4 w Katowicach, aby odciążyć także ruch w Chorzowie.

- Nie może być tak, że system dróg krajowych, który ma odciążyć centra miast, powodować szybkie przemieszczanie się pomiędzy regionami, w jednej części Polski rzeczywiście to zrobi, a w drugiej spowoduje konkretne problemy, tak jak w naszym przypadku, kiedy trasa zakończy się w Piekarach Śląskich, a dalej samochody zostaną skierowane na drogi lokalne. Nie zgadzamy się na taki wariant - podkreślił Mariusz Wołosz w Radiu Piekary.

- Ta droga powinna biec do Katowic i być włączona do A4, aby system dróg krajowych był połączony. W przeciwnym wypadku mamy obszar, gdzie komunikację pomiędzy S11 i A4 zapewnia system dróg lokalnych - wyjaśnił.

Ostateczny przebieg S11 w województwie śląskim nie jest jeszcze znany. Na tym etapie przedłużenie trasy do DK 79, a nawet do DK 94 jest mało prawdopodobne. Przesłaliśmy w tej sprawie pytania do GDDKiA. Czekamy na odpowiedź.

Śpiący lew

Może Cię zainteresować:

Radny PiS chwali rząd za miliard złotych na inwestycje w Bytomiu. Większość tego miliarda poszła na... 500 plus

Autor: Patryk Osadnik

18/05/2023

Teledysk tancerzy Teatru Rozbark nakręcony w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Tancerze teatru Rozbark nakręcili w Bytomiu teledysk. Ulice miasta stały się dla nich inspiracją

Autor: Martyna Urban

18/05/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon