Uczyli dzieci recyklingu

Dnia 26 czerwca odbył się wernisaż wystawy podsumowującej projekt realizowany przez Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Bytomiu w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

Projekt skierowany był do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu. Koordynatorem projektu była szkoła specjalna z Hiszpanii (Ripoll), a grupę partnerską oprócz szkoły polskiej tworzyły szkoły specjalne z Wielkiej Brytanii (Alfreton), Finlandii (Oulu) oraz dwie szkoły z Francji (Osny, Montigny). Projekt ten to kontynuacja projektu Special Artist Through Europe realizowanego w latach 2009 -2011.

Celem projektu SCULPTURE AND RECYCLING było ukazanie uczniom wartości recyklingu, powtórnego wykorzystania materiałów przeznaczonych do wyrzucenia - w procesie artystycznym. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach artystycznych, tworząc różnorodne rzeźby. Warsztaty odbyły się w Polsce oraz w krajach partnerskich. Ważnym aspektem realizacji projektu były wystawy prac uczniów oraz udział w mobilnościach i poznawanie kultury krajów partnerskich. Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym uzyskanym z Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”.

Na wernisaż, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1, przybyło wielu gości – m.in. zastępca prezydenta Aneta Latacz. Wernisaż rozpoczęto projekcją filmu, który powstał podczas warsztatów plastycznych, odbył się pokaz zdjęć prezentujących wszystkie działania związane z projektem (wyjazdy do szkół partnerskich w Europie, warsztaty plastyczne, zajęcia o recyclingu, zajęcia o krajach europejskich). Po części oficjalnej był czas na oglądanie arcydzieł, które powstały ze śmieci, czas na pyszne ciasto domowej roboty oraz warsztaty plastyczne gdzie uczniowie ze śmieci wykonywali małe drobnostki.

Realizacja Programu Comenius to dla nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 możliwość doświadczenia jedności Europy, jak i również tego jak się różnimy od innych krajów, możliwość doznania zupełnie wyjątkowych relacji międzyludzkich z ludźmi z innych krajów ale i integracja uczniów i nauczycieli naszej placówki, zwiększenie motywacji do nauki języków obcych, wykorzystanie zupełnie nowych form pracy z uczniem, szczególnie dla uczniów zobaczenie zupełnie innej rzeczywistości, czasami jedyna okazja w życiu wyjazdu zagranicę; Projekt to również współpraca z lokalnymi instytucjami, doskonała promocja szkoły. Ale przede wszystkim dla każdego bezpośrednio zaangażowanego w projekt cudowna, wyjątkowa, niezapomniana przygoda - mówią nauczyciele.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon