Upamiętnią Tragedię Miechowicką. Dziś wielka rekonstrukcja

Już dziś w Miechowicach odbędzie się coroczna rekonstrukcja historyczna. Spektakularne wydarzenie upamiętnia dramatyczne chwile wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w 1945 roku.

UM Bytom
Czolg miechowice

Tragedia Miechowicka stanowi jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń związanych z wkroczeniem Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Od kilku lat Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium" organizuje inscenizację "Walki o Miechowice 1945", upamiętniając tragiczne wydarzenia tamtego okresu. Rekonstrukcja historyczna odbędzie się już w tę sobotę, 27 stycznia, o godzinie 14:00 na terenie dawnego gimnazjum w przy ul. Kasztanowej.

W tym roku przypada 79. rocznica tragicznych wydarzeń związanych z wkroczeniem Armii Czerwonej na Śląsk. Zbrodnia popełniona przez żołnierzy Armii Czerwonej w dniach 25–28 stycznia 1945 roku w Miechowicach należy do najbardziej tragicznych wydarzeń związanych z zajęciem Górnego Śląska przez Rosjan. Walki, które rozpoczęły się 25 stycznia, były obarczone dramatem mieszkańców, doświadczając przemocy, grabieży, gwałtów, a nawet bezpodstawnych morderstw, których ofiarą mogło paść nawet 380 mieszkańców Miechowic.

Jak co roku, do Bytomia-Miechowic zjadą rekonstruktorzy, ubrani w historyczne mundury i uzbrojeni w repliki broni palnej z okresu II wojny światowej, aby wziąć udział w inscenizacji przypominającej tragedię z stycznia 1945 roku w Miechowicach. Otwarcie bram wejściowych planowane jest na sobotę, 27 stycznia, od godziny 12:00. Rekonstrukcja rozpocznie się o godzinie 14:00 i potrwa do 16:00. Całe wydarzenie będzie pod nadzorem służby porządkowej organizatora. Warto zauważyć, że w trakcie inscenizacji używane są środki pirotechniczne, dlatego widzowie będą mogli obserwować widowisko z wyznaczonych miejsc przeznaczonych dla publiczności.

Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium" jest głównym organizatorem tego wydarzenia.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon