Uszkodzony dach lokomotywowni zostanie naprawiony. Urząd miejski ogłosił przetarg

Urząd Miejski w Bytomiu ogłosił przetarg na remont dachu parowozowni przy ulicy Reja, który został uszkodzony wskutek silnego wiatru. Z lokomotywowni korzysta Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Wykonawca na zakończenie prac remontowych będzie miał 30 dni od podpisania umowy.

UM w Bytomiu
Remont dachu parowozowni w Bytomiu

Dach parowozowni w Bytomiu przejdzie remont

4 lipca bytomski magistrat ogłosił przetarg na naprawę uszkodzonego wskutek silnego dachu lokomotywowni przy ulicy Reja w Bytomiu. Wykonawca, który podejmie się zadania, zostanie zobowiązany do montażu wiatrownicy, blachy okapowej i rynien oraz częściową rozbiórkę i pokrycie dachu papą termozgrzewalną i osadzenie nowego świetlika. Przypomnijmy, że budynek eksploatowany jest przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

- Od 2021 roku nasze miasto jest członkiem Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Wspieramy kolej wąskotorową dotacjami, współfinansujemy przewozy dla dzieci i młodzieży oraz modernizujemy infrastrukturę zarówno torową, jak i obiekty przy ul. Reja - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. - Remont dachu parowozowni jest konieczny, ponieważ w parowozowni znajdują się lokomotywy, które obsługują ruch turystyczny na trasie z Bytomia do Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego - podkreśla Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Wykonawcy mogą składać oferty do 19 lipca, a wszystkie prace remontowe powinny zakończyć się do 30 dni od dnia podpisania umowy.

Ponad 100-wieczny budynek parowozowni

Budynek lokomotywowni pochodzący z lat dwudziestych XX wieku został uszkodzony podczas silnego wiatru, który oderwał element naświetli dach obiektu. Doraźne zabezpieczenie nie uchroniło parowozowni przed zalaniem, szczególnie w trakcie intensywnych opadów deszczu. Dlatego bytomski magistrat zdecydował o kompleksowej naprawie dachu, polegającej na demontażu pokrycia z papy, osadzeniu nowego naświetla z poliwęglanu, wykonaniu obróbek blacharskich i położeniu nowej papy.

Ponadto poprawiony zostanie także stan techniczny budynku parowozowni poprzez montaż na dachu blach okapowych, wiatrownicy /obróbki blacharskiej będącą wykończeniem dachu nad ścianą szczytową/ oraz rynien. Dzięki przeprowadzonym pracom nie tylko zmniejszy się zawilgocenie ścian zewnętrznych, ale również posadzki wewnątrz lokomotywowni.

Modernizacja amfiteatru

Może Cię zainteresować:

Trwa modernizacja Amfiteatru w Parku Miejskim. Remont zakończy się za nieco ponad miesiąc

Autor: Martyna Urban

10/07/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon