W Bytomiu powstanie nowe przedszkole i oddział żłobkowy. To ważna inwestycja dla mieszkańców Śródmieścia

W budynku dawnych Zakładów Naprawczych Sprzętu Medycznego w Bytomiu powstanie nowe przedszkole z oddziałem żłobkowym. Celem inwestycji jest rozwiązanie problemu z dostępnością miejsc w przedszkolach i żłobkach, na który często zwracają uwagę mieszkańcy Śródmieścia.

Nowe przedszkole i oddział żłobkowy

Urząd Miasta w Bytomiu ogłosił przetarg na przebudowę budynku przy ul. Jana Smolenia 20. W miejscu dawnych Zakładach Naprawczych Sprzętu Medycznego ma powstać nowe ośmiooddziałowe przedszkole z oddziałem żłobkowym. Obiekt zostanie zaadaptowany do nowej funkcji, dlatego m.in. zwiększona będzie jego powierzchnia użytkowa. Pomieszczenia będą dostosowane do obowiązujących przepisów BHP, sanitarnych i przeciwpożarowych. Zakres prac obejmie m.in.:

  • renowację i termomodernizację budynku
  • remont i przebudowę dachu
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • prace instalacyjne (elektryka, kanalizacja, wentylacja)
  • budowa kuchni
  • budowa windy dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Inwestycja przewiduje również zagospodarowanie terenu, w tym budowę parkingu z dojazdem, chodnika i placu zabaw, rozbiórkę pomieszczeń gospodarczych, a także zakup wyposażenia dla nowego przedszkola i żłobka.

Ważna inwestycja dla mieszkańców Śródmieścia

Modernizacja i adaptacja budynku przy ul. Smolenia 20 zostanie zrealizowana dzięki pozyskanym przez miastom środkom zewnętrznym. Na realizację inwestycji Bytom pozyskał finansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych, Programu „Aktywny Maluch 2022-2029" oraz dotację z Funduszu Odporności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ponadto miasto złożyło wniosek o dofinansowanie w ramach funduszy europejskich dla województwa śląskiego.

- To niezwykle ważna inwestycja z punktu widzenia rodziców dzieci ze Śródmieścia. Mieszkańcy centrum zwracają często uwagę na trudności z zapisaniem dziecka do wybranego przedszkola. Dzięki pozyskanym przez miasto środkom zewnętrznym przy ul. Smolenia powstanie nie tylko ośmiooddziałowe przedszkole, ale również oddział żłobkowy - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Budynek dawnych Zakładów Naprawczych Sprzętu Medycznego przy ul. Jana Smolenia 20 jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Obiekt wybudowany w stylu historyzmu około 1890 roku objęty jest ochroną przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu obszaru Śródmieścia, dlatego wszystkie prace będą realizowane zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi.

Wyłoniony w przetargu wykonawca, po podpisaniu umowy, będzie miał 20 miesięcy na realizację całości inwestycji. Oznacza to, że wszystkie prace powinny zakończyć się w 2026 roku.

Bytom teren kopalni Centrum M Balwas 20

Może Cię zainteresować:

W miejscu dawnej kopalni "Centrum" w Bytomiu ma powstać centrum innowacyjności

Autor: Michał Wroński

03/07/2024

Zabrzanska 126 przed remontem i po

Może Cię zainteresować:

Z ruiny w perełkę. Tak zmieniła się kamienica w Bobrku

Autor: Daniel Lekszycki

29/06/2024

Stara kostnica przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4

Może Cię zainteresować:

Szpital buduje parking. Dyrekcja chce rozebrać zabytkową kostnicę

Autor: Daniel Lekszycki

28/06/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon